DÜN NE OLDU?

YÜKSELEN ENFLASYONLA BİRLİKTE BIST 100 ENDEKSİ GERİLEDİ…

Aralık ayı enflasyonunun %1,6 ile piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde gelmesi ve yükselen petrol fiyatları ilebirlikte BIST 100 Endeksi günü %1,5 düşüşle 76,618 seviyesinden tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

ENFLASYONDA %10’A DOĞRU…

Enflasyonda yükseliş beklentimize karşın özellikle ÜFE’de %3,0 oranında aylık yükseliş ve çekirdek TÜFE’de de tekrar yükseliş eğilimi başlaması ile birlikte 2016 yılı ilk çeyrek dönemde TÜFE’de %10’a doğru eğilim güçlenmiş oldu. Dünkü verilerle 2016 yılında TÜFE %8,5, ÜFE %9,9 ve çekirdek TÜFE %7,5 ile yılı tamamlamış oldu.

ABD verilerin güçlü gelmeye devam etmesi ile birlikte ABD dolarında değerlemenin sürmesi dış borç yapısı ve ithalatı ABD Doları ağırlıklı iken ihracatı Euro ağırlıklı ülke ekonomimiz açısından negatif risk olarak gündemde kalmaya devam etmekte. Ek olarak petrol fiyatlarında yükseliş eğilimi diğer risk unsuru. Dün de gerek global bazda ABD Dolarında güçlenme ve yurtiçinde yüksek enflasyon sonucunda ABD Doları TL’ye karşı 3,6050 ile en yüksek seviyesine ulaştı. Bugün ABD’de Cuma günü açıklanacak işsizlik verileri öncesinde saat 16:15’te özel sektör istihdam verileri açıklanacak. BIST 100 Endeksinin bugün güçlenen dolarla birlikte pozitif seyreden Asya piyasaları öncülüğünde hafif tepki yükselişi ile güne başlamasını beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

BAGFS…Sınırlı Pozitif… Şirket, Yunanistan ve İngiltere’ye ihraç edilmek üzere 3,000 ton AS ve 6,500 ton AN gübresi siparişi aldığını belirtti. Siparişin toplam tutarının 1.6 milyon USD olduğu ve sevkiyatların Ocak ayında tamamlanması planlandığı bildirildi. (KAP)

KOZAL…Pozitif… Şirket, Ünüvar İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. ile şirket tarafından işletilen maden sahalarındaki ocaklardan cevher üretimi, dekapaj işleri, atık depolama tesisleri, bağlantı yolları ile muhtelif işlerin yapımı, bakımı ve pasa sahalarının düzenlenmesi, yeni tesis inşaatı ve mevcut tesislerden yapılacak revizyon inşaat işleri için yıllık 300 milyon TL tutarlı 3 yıl süreli çerçeve sözleşmesi imzalandığını açıkladı. (KAP)

DEVA…Nötr… Şirket, Vetaş Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş.'nin devralmak suretiyle kolaylaştırılmış usulde birleşmesi nedeniyle  Vetaş Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş'nin pay sahiplerine verilecek 19,287 TL değerinde sermayeye ait payların dağıtımına 04.01.2017 tarihi itibarıyla başlanacağını bildirdi. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Şubat vadeli kontrat, gelen yüksek enflasyon ile günü %1.6 düşüşle günü 94,200 seviyesinden tamamladı.

Şubat vadeli kontratın güniçinde hafif tepki yükselişi ile birlikte 94,0-95,0 bandında hareket etmesini beklemekteyiz.

USDTRY Kontratı

Dün dünya genelinde doların değer kazanma eğiliminin artmasının yanı sıra yurt içinde beklentilerin oldukça üzerinde artış gösteren Aralık ayı enflasyon verilerinin ardından USDTRY paritesinde yükseliş hız kazandı. Bu kapsamda USDTRY kontratı günü %1,7 değer kazancı ile 3,6210 seviyesinden tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne sınırlı yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Dün güne başlarken altın cephesinde görülen tepki alımları yerini gün içerisinde dolarda değer kazanma eğiliminin etkisini artırmasıyla kar satışlarına bıraktı. Hafta başında görülen kazançlarının bir kısmını geri veren altının gün içerisinde 1150 seviyesindeki yön arayışı dikkat çekti. Bu kapsamda Altın kontratı günü %0,38 değer kaybı ile 1150 seviyesinde tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne sınırlı yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün dünya genelinde doların değer kazanma eğiliminin artış göstermesi sonrası euroda görülen değer kaybı gün içerisinde arttı. Euro gelişmiş ülke para birimleri arasında dün dolara karşı en fazla değer kaybeden para birimi oldu. Bu kapsamda EURUSD kontratı da günü %1,2 düşüş ile 1,0365 seviyesinde tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne yatay bir başlangıç başlamasını beklemekteyiz.