DÜN NE OLDU?

BIST 100 ENDEKSİ BANKA HİSSELERİ ÖNCÜLÜĞÜNDE GERİLEDİ…

BIST 100 Endeksi dün BIST Banka hisselerindeki %0,6 düşüşün etkisiyle günü %0,6 düşüşle 76,681 seviyesinden tamamladı. Bilançosunu açıklayan Yapı Kredi Bankası (YKBNK)’da %4, Akbank (AKBNK) %2 düşüş ile bankacılık sektör hisselerindeki düşüşe öncülük etti.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

TL’DE DEĞER KAYBI SÜRMEKTE…

SAAT 15:30 ABD İSTİHDAM VERİLERİ İZLENİLECEK…

ABD seçimleri öncesinde global hisse piyasalarında negatif eğilimin sürmesi veTL’de değer kaybının iç ve dış gündem etkisiyle devam etmesi nedeniyle BIST 100 Endeksi bankacılık hisseleri öncülüğünde 76,000 seviyelerine doğru açılış beklemekteyiz. Bugün saat 15:30 ABD istihdam verileri izlenilecek. ABD özel sektör istihdam verileri beklentilerin altında kalsa da genel olarak veriler güçlü kalmaya devam etmekte.

ŞİRKET HABERLERİ

AEFES…Nötr… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde 364 milyon TL net dönem karı açıkladı. Beklenti 368 milyon TL net kar şeklinde idi. FAVÖK ise 647 milyon TL ile 640 milyon TL olan beklentiler paralelinde geldi. (KAP)

AKSGY/SAFGY…Nötr…Şirketin, Saf GYO A.Ş. ile birleşmesine ilişkin yapmış olduğu başvuru Rekabet Kurulu tarafından kabul edildi.

GSDHO…Nötr… Şirketin, 200 milyon TL değerinde bedelsiz sermaye artırımına, SPK tarafından onay verildi.

KRDMD…Sınırlı Negatif… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde 8 milyon TL ile 30 milyon TL olan piyasa beklentisinin altında net kar açıkladı. FAVÖK te 67 milyon TL ile 130 milyon TL olan beklentilerin altında kaldı. (KAP)

TKFEN…Sınırlı Negatif… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde 55 milyon TL net kar beklentisine karşın 12 milyon TL zarar açıkladı. FAVÖK ise 41 milyon TL ile 96 milyon TL olan beklentilerin altında gerçekleşti. (KAP)

TOASO…Nötr… Şirket, 2016 3. Çeyrek dönemde 210 milyon TL ile 199 milyon TL olan beklentilerin hafif üzerinde net dönem karı açıkladı. FAVÖK ise 302 milyon TL ile beklenti paralelinde gerçekleşti. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, dün BIST 30 Endeksinde banka hisseleri öncülüğündeki düşüşe paralel olarak günü %0,6 düşüşle 94,775 seviyesinden tamamladı.

Bugün Aralık vadeli kontratta TL’deki değer kaybının sürmesi ve global hisse piyasalarında ABD seçimleri öncesinde satış baskının sürmesine bağlı olarak düşüşle açılış beklemekteyiz. Sökonusu kontrat için beklentimiz 93,5-95,0 bandında hareket beklemekteyiz.

USDTRY Kontratı

Dün dolar dünya genelinde dalgalı seyir izledi. Özellikle hafta başından bu yana dolar karşısında değer kaybeden gelişmkete olan ülke para birimleri dün kayıplarını telafi etme çabasındaydı. Bu kapsamda USDTRY Aralık kontratı günü %0,42 değer kaybı ile  3,1469 seviyesinde tamamladı.

Bugün sabah saatleri itibariyle USDTRY paritesindeki tepki alımları göz önünde bulundurularak kontratın güne yükseliş ile  başlangıç yapmasını beklemekteyiz. USDTRY Aralık kontratında 3,20 direnci önemini korumaya devam ederken, 3,15-3,10 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Hafta başından bu yana değer kazanma eğilimini sürdüren altın dün kazançlarının bir kısmını geri verdi. Bunun paralelinde Altın Aralık kontratı günü %0,26 değer kaybı ile  1299 US$ seviyesinde tamamladı. Bugün ABD’de açıklanacak olan istihdam raporu altında hareketlilik yaratabilir.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Hafta başından bu yana değer kazanma eğilimini sürdüren EURUSD paritesi dün dolar cephesinde hareketliliğin etkisiyle dalgalı seyir izledi. Gün içerisinde EURUSD paritesinin 1,1100 seviyesi etrafındaki yön arayışı dikkat çekti. Bunun paralelinde EURUSD Aralık kontratı dünü %0,16 değer kaybı ile 1,1112 seviyesinde tamamladı. Bugün ABD’de açıklanacak olan istihdam raporu paritede hareketlilik yaratabilir.

Sabah saatleri itibariyle kar satışlarının görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne düşüş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.