DÜN NE OLDU?

GELİŞEN ÜLKE PARA BİRİMLERİNDE DÜŞÜŞ BIST’I NEGATİF ETKİLEDİ…

Zor durumda bulunan Deutschebank konusundaki belirsizliklerin sürmesi ve gelişen ülke para birimlerindeki zayıf seyir BIST 100 Endeksi geçen haftanın son gününde %0,8 düşüşle 76,488 seviyesinden haftayı tamamladı. Moody’s’in not indirimi ile başlayan haftada BIST 100 Endeksi’nde haftalık bazda kayıp %4,1 oldu. Bankacılık endeksi ise %4,7 ile haftalık bazda BIST 100’den daha fazla geriledi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

SAAT 10:00’DA AÇIKLANACAK EYLÜL AYI ENFLASYONU İLE BİRLİKTE TCMB’NİN EKİM AYINDA DA FAİZ İNDİRİM OLASILIĞI ARTAR…

Eylül ayına ilişkin enflasyon verisinin aylık bazda 0,66% artış şeklinde açıklanması beklenmekte. Sözkonusu enflasyon verisi piyasa beklentisi paralelinde gelirse yıllık enflasyon baz etkisiyle geçen ay %8,0 seviyesinden %7,8 seviyesine gerilemiş olacak. 2 gün önce açıklanan ITO Istanbul Enflasyonu %0,57 yükseldi. Alt detaylara baktığımızda gıda fiyatlarındaki düşüş tüketici enflasyonundaki düşüşte belirleyici olmaya devam etmekte. Bu nedenle TUIK yıllık enflasyonun gerilemesi TCMB’nin 27 Ekim toplantısında 25 baz puanlık faiz indirim beklentilerini güçlendireceğini düşünmekteyiz. Genel ekonomide yılın 3. çeyreğindeki yavaşlama belirtileri ve 01 Ekim’den itibaren geçerli olan doğalgaz fiyatlarında %10 indirim enflasyonda gerilemenin sürebileceğini göstermekte.

Sabah itibariyle Asya piyasaları Deutschebank konusundaki belirsizliklerin haber akışına bağlı olarak kısmen azalması nedeniyle %1 yükselişte.

Enflasyonda düşüş beklentisi ve pozitif Asya piyasaları eşliğinde BIST’ın güne yükselişle başlamasını beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

AFYON…Pozitif… Şirket, yeni çimento fabrikasının faaliyete geçmesinden sonra, Afyon şehir merkezinde bulunan eski çimento fabrikasının faaliyetine son verilmesine ve eski fabrikanın kurulu bulunduğu 259.954 m2 gayrimenkulün satışına karar verildiğini açıkladı.

TSPOR…Pozitif… Şirket, Haziran-Ağustos 2016 dönemine ait bilançosunda 3 milyon TL zarar açıkladı. Geçen yıl aynı dönem zarar 35 milyon TL idi.

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, geçen haftanın son gününde USDTRY kurundaki değer kaybı ve Deutschebank belirsizliği eşliğinde günü 0,7 düşüşle 94,225 seviyesinden tamamladı.

Bugün Ekim vadeli kontratta Türkiye Eylül ayı enflasyonunda yıllık bazda düşüş beklentisi ve Deutschebank belirsizliğinde kısmi azalmaya bağlı olarak Asya piyasalarındaki pozitif seyir eşliğinde tepki yükselişi yaşanabilir. Ekim vadeli kontratın güniçinde 94,0-95,0 bandında hareket etmesini beklemekteyiz.

USDTRY Kontratı

Haftanın son işlem gününde dolar Türk Lirası karşısında yükseliş eğilimini sürdürdü. Gün içerisinde dalgalı seyrin görüldüğü USDTRY Ekim kontratında gün sonunda 3,0194 seviyesinde yatay kapanış görüldü.

Bugün yurt içinde takip edilecek Eylül ayı enflasyon verisi ve ABD’den takip edilecek veri akışı kontratta hareketlilik yaratabilecek olup, kontratın güne yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz. Orta vadede USDTRY spot piyasada 3,05 direnci önemini korumaya devam ederken, 2,95-2,93 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Haftanın son işlem gününde global bazda doların değer kazanma eğiliminin devam etmesi altında satış baskısının devam etmesinde etkili oldu. Bunun paralelinde Altın Ekim kontratında sınırlı fiyat hareketleri görüldü ve kontrat günü %0,12 değer kazancı ile 1321 US$ seviyesinde tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle Asya seansında altın fiyatlarındaki zayıf seyir göz önünde bulundurarak, Altın kontratının güne düşüş ile başlamasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Deutsche Bank ile ilgili haber akışı küresel bazda risk iştahının azalmasında etkili olurken, euro cephesinde de kayıpları beraberinde getiriyor. Bunun paralelinde kontratta da değer kayıpları görülürken, Ekim kontratı ise haftanın son işlem gününü %0,18 değer kaybı ile 1,1230 seviyesinden tamamladı.

Sabah saatleri itibariyle tepki alımlarının görüldüğü EURUSD paritesi nedeniyle EURUSD kontratının güne sınırlı yükseliş ile başlamasını beklemekteyiz.