DÜN NE OLDU?

BIST 100 ENDEKSİ 2016 YILINI %8,9 YÜKSELİŞLE TAMAMLADI…

BIST 100 Endeksi yüksek volatilite içinde 2016 yılını sanayi hisseleri öncülüğünde yükselişle tamamladı. 2016 yılında BIST Sanayi Endeksi %15,1 getiri sağlarken BIST Bankacılık Endeksi %8,0 performans gösterdi. BIST 100 Endeksi 30 yıllık tarihinde 2 yıl üst üste düşmeme istatistiğini 2016 yılında da değiştirmeyerek 2015 yılında %16,3 düşüşe karşın 2016 yılını %8,9 yükselişle tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

GLOBAL PİYASALAR BUGÜN GENELDE KAPALI…

BIST 100 Endeksi açısından veri yoğun haftaya giriyoruz. Bugün global piyasalar yılbaşı tatili nedeniyle genelde kapalı olurken yarın ABD PMI, Çarşamba günü ABD Özel Sektör istihdam ve Cuma günü ABD işsizlik verilerini izleyeceğiz. Türkiye için ise yarın saat 10:00 Aralık Enflasyonu açıklanacak. Beklenti aylık %0,9 yıllık ise %7,6 seviyesinde bulunuyor. BIST 100 Endeksinde bugün için global piyasaların kapalı olması ve haftasonu yaşanan terör saldırısı nedeniyle hafif düşüş eğilimli bir seyir beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

KORDS…Nötr…Şirket, Invista Corporation firmasının Chattanooga TN bölgesindeki tesisinin satın alımı ile ilgili çalışmalara başladığını bildirdi. Invista Corporation, Kordsa’nın ABD’deki mükim ortaklığı Kordsa Incorporated’ın enerji altyapı ve ana hammadde tedarikçisi konumunda olduğu belirtildi.  (KAP)

ASELS…Nötr…Şirket,  Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile ASELPOD Hedefleme Podu ile ilgili olarak toplam bedeli 25.8 milyon USD olan ek sözleşme imzalandığını ve teslimatların 2017-2018 yılları içerisinde gerçekleştirileceği bidirildi. (KAP)

TSKB…Nötr…Şirket, Türkiye’de yerleşik mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletme yatırımlarının toptan bankacılık yoluyla finansmanında kullanılmak üzere Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ile 100 milyon Euro tutarında kredi anlaşması imzalandığını belirtti. (KAP)

VESTL…Nötr…Şirket, %100 bağlı ortaklığı Vestel Ticaret A.Ş. ile Compalead Electronics B.V. arasında Compal Electronics Europe sp. zoo. unvanlı şirketin hisselerinin alımına yönelik imzalanan ön hisse alım sözleşmesi kapsamındaki tüm izinlerin alındığı ve 30.12.2016 tarihi itibarıyla hisse devir işlemlerinin tamamlandığını açıkladı. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, geçen hafta son işlem gününde %0,3 yükselişle günü 95,450 seviyesinden tamamladı.

Şubat vadeli kontrat için bugün global piyasaların genelde kapalı olması nedeniyle 95,5-96,5 banında hareket beklenebilir

USDTRY Kontratı

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde dünya genelinde sakin gündemin etkisiyle dolarda sınırlı kar satışları görülürken, USDTRY Aralık kontratı günü %0,3 değer kaybı ile 3,5227 seviyesinden tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde dünya genelinde sakin gündemin etkisiyle dolarda sınırlı kar satışları görülürken; altın dolar cephesindeki gevşemeyi yükseliş fırsatı olarak değerlendirdi. Bu kapsamda Altın Aralık kontratı günü %1,1 yükseliş ile 1159 seviyesinde tamamladı.

Bugün sakin gündemin etkisiyle Altın kontratının güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde dünya genelinde sakin gündemin etkisiyle dolarda sınırlı kar satışları görüldü. Bu kapsamda EURUSD Aralık kontratı da günü %0,9 yükseliş ile 1,0542 seviyesinde tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne yatay bir başlangıç başlamasını beklemekteyiz.