Güçlü dolar eğilimi sürüyor...

BIST 100 endeksi, haftanın ilk işlem gününü 1,30% azalış ile 76.118,84 puandan tamamladı. Endekste işlemler  76.075.56 - 76.949,60 aralığından yapıldı.

Yoğun veri akışı gündemde...

Yurt içi piyasaların tatil olduğu günde Almanya tarafında enflasyon verisi ABD'de ise tüketici güveni verisi açıklandı. Almanya tarafında enflasyon verisi beklentilerden kötü gelirken, ABD tarafında açıklanan tüketici güveni verisi istihdam piyasasına dair olumlu görünümle birlikte son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yeni günde ise hem Avrupa hem de ABD için gündem daha yoğun olacak. Euro Bölgesinde enflasyon beklentisi verisi, ABD'de ise özel sektör istihdam değişimi takip edilecek.

Güçlü dolar eğilimi sürüyor...

Yurtiçinde veri akışının sakin olduğu haftanın ilk işlem gününde, küresel borsalardaki negatif seyir ve döviz kurlarında görülen yükseliş eğiliminin etkisiyle güne değer kaybı ile başlayan Borsa İstanbul gün boyu negatif seyrini sürdürdü. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  9,08 seviyesine yükselirken, döviz sepeti de günü 3,12 seviyesinde tamamladı.  Bugün yurt içinde Temmuz ayına ilişkin ticaret dengesi verisi takip edilecek.

77.200 seviyesi üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Haftanın ilk işlem gününde 76.000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştiren Borsa İstanbul 'da bugün yükselişlerin görülebilmesi için 77.200 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 77.800 direnç seviyesi önemini korumaktadır.. Endekste satış baskısının  devam etmesi durumunda  ise 75.000  destek seviyesi izlenebilir.