Gelişmekte olan ülke piyasaları takip edildi...

BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününü 0,43% artış ile 77.119,65 puandan tamamladı. Endekste işlemler  76.220,05 - 77.284,56 aralığından yapıldı.

Yellen konuşması ön plandaydı...

Haftanın son işlem gününde Fed Başkanı Janet Yellen'ın konuşması gündemin ilk sıralarında yer aldı. Haziran ayından bu yana sessizliğini koruyan Fed Başkanı Janet Yellen’ın Jackson Hole’da gerçekleştirmiş olduğu söylemler  faiz artışına ilişkin algının ne kadar hassas olduğunu göstermiş oldu. Söz konusu konuşma öncesinde Fed yetkililerinden faiz artışına ilişkin algıyı artıran söylemlerin  ardından, Yellen’ın konuşması hem şahin taraftakilerin hem de güvercin duruşa sahip olanların gönlünü alma niteliğindeydi. Konuşmasının başlarında faiz artışı ihtimalinin son aylarda güçlendiğini vurgulaması sonrası Yellen’ın varlık alım programını telaffuz etmesiyle  küresel endeksler dalgalı seyir izledi. Bugün ABD'de kişisel gelir ve kişisel harcamalar verileri takip edilecek.

Gelişmekte olan ülke piyasaları takip edildi...

Yurtiçinde ise  Yellen konuşması öncesi Borsa İstanbul gelişmekte olan ülke endeksleri ile birlikte bekle ve gör havası hakimdi. Yellen'ın konuşması sırasında varlık alım programının telaffuz edilmesiyle gelişmekte olan ülke borsalarında görülen pozitif seyre Borsa İstanbul da iştirak etti. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  9,01 seviyesinde günü tamamlarken, döviz sepeti de günü 3,12 seviyesinde tamamladı.  Bugün yurt içinde Ağustos ayına ilişkin ekonomik güven endeksi takip edilecek.

77.200 seviyesi üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Haftanın son işlem gününde 77.000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştiren Borsa İstanbul 'da bugün yükselişlerin görülebilmesi için 77.200 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 77.800 direnç seviyesi önemini korumaktadır.. Endekste satış baskısının  görülmesi  durumunda  ise 76.000  destek seviyesi izlenebilir.