Merkez'den TL'ye bir destek daha...

BIST 100 endeksi, dünü 1,88% artış ile 75.075,70 puandan tamamladı. Endekste işlemler  73.758,07 - 75.075,70  aralığından yapıldı.

Fed şaşırtmadı...

Dün Avrupa'da bilanço sezonu devam ederken  beklentilerin üzerinde açıklanan şirket karları Avrupa borsalarının pozitif seyirde etkili oldu. ABD'de ise günün en önemli gündem maddesi Fed'in faiz oranı kararı idi. Fed Temmuz ayı toplantısında beklentilere paralel olarak faizlerde değişikliğe gitmedi. Karar 1'e karşı 9 oy ile alındı. Özellikle FED'in gündeminde azalan riskler vardı. FED Temmuz ayı tarım dışı istihdam verisindeki artışla birlikte yılın kalanında bir faiz artırımının mümkün olduğunu belirtti.

Merkez'den TL'ye bir destek daha...

Yurt içi piyasalarda döviz kurlarının sakin seyri ve küresel endekslerdeki pozitif seyrin etkisiyle olumlu görüldü. Dün TCMB  bankaların etkin likidite yönetiminin desteklenmesi amacıyla, Türk lirası işlemler karşılığında Türk lirası ve yabancı para cinsi teminatların fazla bulundurma/iskonto oranlarında tür ve vadeleri dikkate alınarak değişikliğe gittiğini açıkladı. TCMB'nin Türk Lirasi likidite yönetimi değişikliği ile 6 milyar TL tutarında teminatın serbest hale gelmesi öngörüldü. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 9,40 seviyesine yükselirken, döviz sepeti de günü 3,18 seviyesinde tamamladı.

75.000 seviyesinin üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Ancak geçtiğimiz hafta ülke genelinde yaşananların etkisiyle teknik olarak ta seyri zayıflayan endekste, dün görülen alımlar sonrası 75.000 seviyesi sınırında gerçekleşen  kapanış sonrası   teknik görünüm  olumlu bir hal almıştır.. Bugün endekste yükselişlerin görülebilmesi için 75.000 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 76.000 direnç seviyesi önemini korumaktadır. Endekste görülebilecek kar satışlarında 74.000 ve 72.500 destek seviyeleri izlenebilir.