Borsa İstanbul dış politikada yaşanan gelişmeler ile hareketlendi...

BIST 100 endeksi, haftanın ilk işlem gününü 0,27% azalış ile 75.161,24 puandan tamamladı. Endekste işlemler  74.881,89- 75.907,87 aralığından yapıldı.

Brexit kaynaklı endişeler küresel piyasaları etkilemeye devam etti...

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasalar  Brexit kaynaklı sarsıntı yaşamaya devam etti. Özellikle önümüzdeki Çarşamba günü Avrupa Merkez Bankası Forumu'nda konuşma yapması beklenen Fed Başkanı Janet Yellen'ın konuşmasını iptal etmesi  küresel piyasalarda stres unsurunu artırdı. Söz konusu panik havasında Avrupa ve ABD borsaları günü değer kaybı ile tamamladı. Bugün ABD'de 1. çeyrek büyüme verisi gündeme konu olacak.

Borsa İstanbul dış politikada yaşanan gelişmeleri takip etti...

Dün yurt içinde  veri akışının sakin olduğu günde,  güne  sınırlı pozitif seyir ile başlayan Borsa İstanbul günün genelinde global bazda görülen endişe havasının etkisiyle değer kaybetti. Günün ikinci yarısında dış politikada yaşanan gelişmelerin etkisiyle Türk Lirası cinsinden varlıklarda yukarı yönlü hareket görülse de  Borsa İstanbul günü sınırlı değer kaybı ile tamamladı. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  8,98 seviyesine gerilerken, döviz sepeti de 3,08 seviyesinde günü tamamladı. 

75.000 seviyesi üzerinde tutunma önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Kısa vadeli olarak baktığımızda, bir süredir 80.000 seviyesi etrafında sıkışma yaşayan endeks geçtiğimiz haftalarda görülen satışlar sonrası, 80.000 seviyesini aşağı yönlü kırmış olup teknik olarak ta seyri zayıflamıştır.  Endeks  geniş resimde 80.000 seviyesinin aşağısında kaldığı sürece zayıf seyri devam edecektir. Haftanın ilk işlem gününde  küresel gelişmelerin etkisiyle teknik olarak zayıf görünüm sergilemeye devam eden endekste 75.000 seviyesinin üzerinde  görülen kapanış kısa vadeli umut vaad edebilir. Bu sebeple aşağı yönlü hareketlerde aşağıda 75.000 seviyesi ve aşağı  bölgelere dikkat etmekte fayda olup, 72.500 seviyesi destek seviyesi olarak takip edilebilir.  Endekste yükselişlerin görülebilmesi için ise 77.500 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz ediyor.