Türk Lirası cinsinden varlıklar kazançlarının bir kısmını geri verdi...

BIST 100 endeksi, dünü 0,65% azalış ile 73.689,43 puandan tamamladı. Endekste işlemler  73.208,68 - 74.831,62 aralığından yapıldı.

Küresel endekslerde hisse bazlı hareketler ön planda...

Dün ABD'de gündeme konu olan tüketici güveni  ve yeni konut satış verileri beklentilerin üzerinde açıklandı. Ancak dünya genelinde bilanço sezonu devam ederken küresel endekslerin seyrinde hisse bazlı hareketlerde etkili oldu. Bu kapsamda küresel endeksler gün içerisinde dalgalı seyir izlese de günü pozitif tamamladılar. Bugünün en önemli gündem maddesini Fed'in faiz oranı kararı oluşturuyor.

Türk Lirası cinsinden varlıklar kazançlarının bir kısmını geri verdi...

Yurt içinde ise veri akışının sakin olduğu günde TCMB'nin 3. enflasyon raporu sunumu takip edildi. TCMB enflasyon beklentisinde herhangi bir değişikliğe gitmezken, petrol fiyatlarında ilişkin yukarı yönlü revizyonu kamoyu ile paylaştı. Bununla birlikte para politikası duruşuna ilişkin olarak ise normalleşme adımlarını yineledi. Güne yükselişle ile başlayan Borsa İstanbul ise gün içerisinde yükseliş eğilimi gösteren döviz kurlarının etkisiyle satış baskısı altında kaldı.  2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 9,39 seviyesine yükselirken, döviz sepeti de günü 3,19 seviyesinde tamamladı.

74.000 seviyesinin üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Ancak geçtiğimiz hafta ülke genelinde yaşananların etkisiyle teknik olarak ta seyri zayıflayan endekste, dün görülen kar satışları sonrası 74.000 seviyesinin aşağısında gerçekleşen kapanış sonrası  zayıf görünüm devam etmekte. Bugün endekste yükselişlerin görülebilmesi için 74.000 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 75.000 direnç seviyesi önemini korumaktadır. Endekste görülebilecek kar satışlarında 73.000 ve 72.500 destek seviyeleri izlenebilir.