İngiltere piyasalarda şok etkisi yarattı..

BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününü 3,36% azalış ile 75.366,00 puandan tamamladı. Endekste işlemler  74.016,71- 75.528,64 aralığından yapıldı.

Brexit kaynaklı sancılar piyasaları etkilemeye devam etti...

Haftanın son işlem gününde küresel piyasalar güne olumsuz ve beklenmeyen gelişmeyle başladı. Brexit referandumu sonucunda  İngiltere'nin birlikten ayrılması yönünde karar çıkması sonrası küresel endeksleri sert değer kaybına uğradı. Zaman zaman tepki hareketleri görülse de gün boyu endekslerdeki değer kayıpları sürdü.

Borsa İstanbul'da Brexit'ten nasibini aldı..

Geçtiğimiz Cuma günü yurt içinde açıklanan  Haziran ayı kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,4 puan artarak yüzde 76,1 seviyesinde gerçekleşti. Ancak Brexit kaynaklı panik havası nedeniyle yurt içi makro gündem gölgede kaldı. Dünya genelinde panik havasına neden olan referandum sonucu sonrası yüzde 5 oranında değer kaybı ile güne başlayan Borsa İstanbul 'da gün boyu kırmızı bir tablo görüldü. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  9,20 seviyesine gerilerken, döviz sepeti de 3,07 seviyesinde günü tamamladı. 

75.000 seviyesi üzerinde tutunma önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Kısa vadeli olarak baktığımızda, bir süredir 80.000 seviyesi etrafında sıkışma yaşayan endeks geçtiğimiz haftalarda görülen satışlar sonrası, 80.000 seviyesini aşağı yönlü kırmış olup teknik olarak ta seyri zayıflamıştır.  Endeks  geniş resimde 80.000 seviyesinin aşağısında kaldığı sürece zayıf seyri devam edecektir. Haftanın son işlem gününde  küresel gelişmelerin etkisiyle teknik olarak zayıf görünüm sergilemeye devam eden endekste 75.000 seviyesinin üzerinde  görülen kapanış kısa vadeli umut vaad edebilir. Bu sebeple aşağı yönlü hareketlerde aşağıda 75.000 seviyesi ve aşağı  bölgelere dikkat etmekte fayda olup, 72.500 seviyesi destek seviyesi olarak takip edilebilir.  Endekste yükselişlerin görülebilmesi için ise 77.500 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz ediyor.