İngiltere piyasalarda şok etkisi yarattı..

BIST 100 endeksi, dünü 0,93% artış ile 77.989,87 puandan tamamladı. Endekste işlemler  77.211,05- 78.350,76 aralığından yapıldı.

İngiltere piyasalarda şok etkisi yarattı..

Dün dünya genelinde Brexit endişelerinin sakin kalmaya devam ettiği günde küresel endeksler günü primli tamamladı.  Ancak bugün küresel piyasalar güne olumsuz ve beklenmeyen gelişmeyle başladı. Sabah saatleri itibariyle Brexit referandumunda sonuç İngiltere'nin birlikten çıkabileceğini gösteriyor. Asya seansı başta olmak üzere yurt dışı vadelilerde de sert aşağı yönlü hareketler  görülüyor.

Borsa İstanbul küresel gelişmeleri izliyor...

Dün yurt içinde  veri akışının sakin olduğu günde, küresel endekslerin seyri ile yön arayışında olan Borsa İstanbul günü primli tamamladı. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  8,97 seviyesine gerilerken, döviz sepeti de 3,07 seviyesinde günü tamamladı.  Bugün yurt dışındaki gelişmelerin etkisiyle Borsa İstanbul'da sert aşağı yönlü hareketler görülebilir.

75.000 seviyesi üzerinde tutunma önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Kısa vadeli olarak baktığımızda, bir süredir 80.000 seviyesi etrafında sıkışma yaşayan endeks geçtiğimiz haftalarda görülen satışlar sonrası, 80.000 seviyesini aşağı yönlü kırmış olup teknik olarak ta seyri zayıflamıştır.  Endeks  geniş resimde 80.000 seviyesinin aşağısında kaldığı sürece zayıf seyri devam edecektir. Bugün  küresel gelişmelerin etkisi nedeniyle görülebilecek aşağı yönlü hareketlerde aşağıda 75.000 seviyesi ve aşağı  bölgelere dikkat etmekte fayda var. Endekste yükselişlerin görülebilmesi için ise 77.500 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz ediyor.