DÜN NE OLDU?

TCMB FAİZ İNDİRİMİ PİYASALARDA OLUMLU GÖRÜNÜMÜ DESTEKLEDİ…

TCMB gecelik marjinal fonlama faiz oranını beklentimiz dahilinde 25 baz puan indirerek %8,25’e düşürdü. Son dönemde açıklanan verilerin 3. çeyrek döneme ilişkin ekonomik aktivitenin yavaşladığını gösterdiğine dikkat çekti. Gelecek dönem para politikası kararlarının enflasyona bağlı olacağını belirtti.

BIST 100 Endeksi, global hisse piyasalarındaki yükseliş eğilimi ve TCMB’nin faiz indirimi desteğinin de etkisi ile dün %2,4 yükseldi. Dünkü yükselişte faiz indirim sürecinden en fazla fayda sağlayacak olan bankacılık sektörü hisseleri %2,8 yükselerek BIST 100’deki yükselişe öncülük etti.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

BIST 100 Endeksi’nin  Merkez Bankalarının toplantıları sonrasındaki açıklamaların kısa vadede fiyatlanmış olması ve sabah itibariyle Asya piyasalarındaki önemli değişiklik olmaması nedeniyle güne yatay başlamasını beklemekteyiz.

ABD ve AVRUPA’DA SANAYİNİN ÖNCÜ GÖSTERGESİ PMI VERİLERİ AÇIKLANACAK… HAFİF DÜŞÜK VERİ OLUMLU GÖRÜNÜMÜ DESTEKLER…                                                    

Piyasa beklentileri ABD ve Avrupa’da PMI verilerinin geçen ay açıklanan seviyelerin hafif altında kalabileceğini gösteriyor. Euro bölgesinde PMI’nın geçen ayki 51,7’den bu ay 51,5’e, ABD ise 52,0’dan 51,9’a düşmesi beklenmekte. 

EKONOMİK AKTİVİTEDE ZAYIFLIK MERKEZ BANKALARINA SIKILAŞTIRMA İMKAN VERMİYOR… 

FED’in ABD büyüme beklentisini 2016 için %1,8’e düşürmesi, Avrupa’daki zayıflık ve TCMB’nin 3. çeyrek için ekonomide yavaşlamaya işaret etmesi global olarak bütün merkez bankaları için sıkılaştırma imkanlarının ciddi derecede azaldığını gösteriyor.

Global piyasalarda ekonomide yavaşlama sürecinde Merkez Bankaları’nın genişlemeci politikaları düşük büyüme korkusuna galip gelmekte. Bu durumda global tahvil faizlerinin tarihi düşük seviyelerde olması, paranın gideceği adres olarak temettü getirisi nedeniyle hisse senetlerine ve kira getirisi nedeniyle gayrimenkul dışında önemli alan bırakmıyor.

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, FED’in fazilerde değişiklik yapmamasına bağlı olarak global piyasalardaki olumlu seyir ve TCMB’nin 25 baz puanlık faiz indirimi eşliğinde banka hisselerinin öncülük ettiği yükselişle BIST 30 Endeksine paralel olarak günü %2,4 yükselişle 98,800 seviyesinden tamamladı.

Sabah itibariyle Asya piyasalarındaki yatay seyre bağlı olarak BIST 30 Ekim Kontratında yatay açılış beklemekteyiz. Bugün Avrupa’da 11:00 ve ABD 16:45’de açıklanacak PMI verilerine bağlı olarak hareket etmesini beklemekteyiz. Beklentilerden hafif düşük veri olumlu trendin devam etmesini sağlayabilir.

USDTRY Kontratı

USDTRY Ekim kontratı, FED’in faiz artırmamasına bağlı olarak gelişmekte olan para brimlerindeki değer kazancı eşliğinde günü %1,1 düşüşle 2,9652 seviyesinden tamamladı.

Bugün global piyasalardaki nötr risk algısına bağlı olarak yatay seyir beklemekteyiz. Orta vadede USDTRY spot piyasada 2,97-3,00 bandı direnç, 2,90-2,93 bandı destek konumunda bulunuyor.

ALTIN/USD Kontratı

Altın kontratı, global merkez bankalarının faizlerde değişiklik yapmaması paralelinde dolardaki değer kaybına bağlı olarak günü %0,8 yükselişle 1338 US$ seviyesinden tamamladı. 

Spot altında 1340 US$ seviyesini aşılmasının ardından gelen kar realizasyonlarına bağlı olarak gerileme nedeniyle Altın kontratının güne düşüşle başlamasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

DÜN NE OLDU?

EURUSD paritesinde FED’in faiz artırmamasına bağlı olarak dolarda değer kaynı nedeniyle Ekim kontratı günü %0,8 yükselişle 1,1260 seviyesinden tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

Her ne kadar FED’in faiz artırmamasına bağlı olarak dolar değer kaybetse de diğer deyişle Euro değer kazansa da Euro’nun Avrupa’nın zayıf ekonomik durumu nedeniyle tekrar değer kaybetmesi daha olası. Bu paralelde son durum itibariyle EURUSD tekrar 1,12 seviyesine gerilemesi nedeniyle EURSUD kontratının güne düşüşle başlamasını beklemekteyiz.