Küresel piyasalarda petrol fiyatları baskın karakter olmaya devam ediyor...

BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününü 0,22% artış ile 78.145,59 puandan tamamladı. Endekste işlemler 77.274,08 - 78.214,47 aralığından yapıldı.

Küresel piyasalarda petrol fiyatları baskın karakter...

Haftanın son işlem gününde küresel endekslerde petrol fiyatlamalarda etkili oldu. Haftanın genelinde yükseliş kaydeden petrol fiyatlarında geçtiğimiz Cuma günü kar satışları görülürken, söz konusu seyre paralel olarak küresel borsalar da kazançlarının bir kısmını geri verdi.

Borsa İstanbul'a gün sonuna doğru tepki alımları görüldü..

Yurtiçinde ise veri akışı sakin olup, günün ilk yarısında görülen satış baskısı gün sonuna doğru yerini tepki alımlarına bıraktı.  Gün sonuna doğru gelen alımların etkisiyle Borsa İstanbul'da sınırlı pozitif kapanış görüldü. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  9,00 seviyesinde değişim göstermezken, döviz sepeti de günü yatay ve  3,12 seviyesinde tamamladı. Akşam saatlerinde kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notunda herhangi bir değişikliğe gitmezken görünümü  durağandan negatife çekti.

78.000 seviyesi üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Haftanın son işlem gününde kararsız seyrin görüldüğü Borsa İstanbul'da bugün yükselişlerin görülebilmesi için 78.000 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 79.000 direnç seviyesi önemini korumaktadır. Endekste kar satışlarının  görülmesi durumunda  77.500  ve  77.000  destek seviyeleri izlenebilir.