Merkez Bankaları sürpriz yapmadı...

BIST 100 endeksi, dünü yatay ve 77.531,37 puandan tamamladı. Endekste işlemler  77.317.,76- 78.060,60 aralığından yapıldı.

Merkez Bankası Başkanları sahnede...

Dün dünya genelinde Merkez Bankalarının günüydü. Merkez Ban kası başkanlarının konuşmaları gündeme konu olurken, FED başkanı Yellen özellikle FED faiz faiz artırımı konusunda temkinli olacağını vurguladı. Bununla birlikte Yellen'in gündeminde iki ana risk unsuru vardı. Hem perşembe günü gerçekleştirilecek Brexit referandumu hem de Çin endişesi ön planda kalmaya devam ediyor. Öncelikli olarak bu riskler kaldığı sürece FED'in manevra kabiliyeti de zayıflamakta. Bu nedenle yılın geri kalanında da FED bir hamle yapmakta isteksiz olabilir. Draghi'nin konuşması ise daha önceki konuşmalarına paraleldi. Draghi Avrupa ekonomilerinde ılımlı büyümenin devam ettiğini belirtirken, Brexit'in her sonucuna hazırlıklı olduğunu da söyledi.  Küresel endeksler ise sınırlı pozitif seyir izledi. Bugün ABD'de Yellen Temsilciler Meclisi önünde para politikasına ilişkin sunum gerçekleştirecek.

Merkez'den beklenen aksiyonu gerçekleştirdi...

Dün yurt içinde günün en önemli gündem maddesi TCMB'nin faiz oranı kararıydı. Merkez Bankası beklentiler dahilinde faiz koridorunun üst bandında 50 baz puanlık bir  indirim gerçekleştirdi. Borsa İstanbul cephesinde ise yatay ve sıkışık bir seyir görüldü. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  9,076seviyesine gerilerken, döviz sepeti de 3,08 seviyesinde günü tamamladı.  Bugün yurt içinde  tüketici güveni verisi takip edilecek.

77.500 seviyesi üzerinde tutunma önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Kısa vadeli olarak baktığımızda, bir süredir 80.000 seviyesi etrafında sıkışma yaşayan endeks geçtiğimiz haftalarda görülen satışlar sonrası, 80.000 seviyesini aşağı yönlü kırmış olup teknik olarak ta seyri zayıflamıştır.  Endeks  geniş resimde 80.000 seviyesinin aşağısında kaldığı sürece zayıf seyri devam edecektir. Bugün yükselişlerin devam edebilmesi için 77.500 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmektedir. Endeksin yükseliş denemelerinde  78.500 ve 79.500 direnç seviyeleri izlenebilir. Endekste kar satışlarının görülmesi halinde ise 75.000 seviyesi önemli destek seviyesi konumundadır.