Yurt içinde tansiyon yüksek seyrediyor...

BIST 100 endeksi, dünü 1,67% azalış ile 74.902,84 puandan tamamladı. Endekste işlemler  74.597,25 - 76.784,46 aralığından yapıldı.

Dünya genelinde bilanço sezonu başladı...

Dünya genelinde bilanço sezonunun başlamış olması nedeniyle küresel endekslerde hisse bazlı hareketler etkili oldu.  Avrupa ve ABD borsalarında beklentilerin üzerinde açıklanan şirket karlarının etkisiyle pozitif seyir görüldü. Bugün Avrupa'da Merkez Bankası kararı ve Başkan Draghi'nin konuşması takip edilecek.

Yurt içinde tansiyon yüksek seyrediyor...

Yurt içi piyasalarda hafta sonu ülke genelinde yaşanan  olayların şokları etkisini göstermeye devam etti. Bu kapsamda Türk Lirası cinsinden varlıklardaki satış baskısı sürdü. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  9,36 seviyesine yükselirken, döviz sepeti de 3,168seviyesine yükseldi.  Merakla beklenilen MGK toplantısı ve Bakanlar Kurulu sonrası ülke genelinde 3 ay olağan üstü hal edildi. Dün akşam seans kapanışı sonrasında da kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye'nin kredi notunu düşürdü.

75.000 seviyesi aşağısında gerçekleşen kapanış sonrası görünüm negatif...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Geçtiğimiz hafta küresel bazda görülen pozitif havanın etkisiyle endeksin 82.500 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirmesi teknik açıdan da olumludur.  Ancak hafta sonu  ülke genelinde yaşanan gelişmelerin etkisiyle endekste görülen satışlarla endekste 75.000 seviyesi aşağısında gerçekleşen kapanış sonrası görünüm negatif. Bugün  endeksin 75.000 seviyesi aşağısında kalıcılık sağlaması halinde negatif görünüm devam edecek olup, 73.000 destek seviyesi izlenebilir. Bugün endekste tepki alımlarının görülebilmesi için 75.000 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmektedir.