Bugün Merkez Bankalarının günü...

 

BIST 100 endeksi, haftanın ilk işlem gününü 2,77% artış ile 77.523,09 puandan tamamladı. Endekste işlemler  76.400,52- 77.528,75 aralığından yapıldı.

Merkez Bankası Başkanları sahnede...

Haftanın ilk işlem gününde dünya genelinde veri akışı sakin olup, endekslerin seyrinde Brexit 'e ilişkin anketler belirleyici olmaya devam  etti. Dün yapılan anketlerde birlikte kalmaya yönelik oyların ağır basması piyasalarda doping etkisi yarattı.  Söz konusu pozitif seyirde Avrupa borsalarında yüzde 3'ün üzerinde yükseliş görülürken, ABD borsaları da söz konusu olumlu havaya iştirak etti. Bugün ise dünya genelinde Merkez Bankalarının günü diyebiliriz. Bugün hem Avrupa hem de ABD Merkez Bankası Başkanlarının Senato önünde yapacakları konuşmalar ön planda olacak.

Borsa İstanbul küresel endekslerin seyri ile yön arayışını sürdürüyor...

Dün Borsa İstanbul küresel endekslerde görülen olumlu havanın etkisiyle birlikte  gün  boyu pozitif seyir izledi. Güne yükselişle başlayan endeks, dünya genelinde tedirginliğin azalması sonrası gelişmekte olan ülke borsaları ile birlikte yükselişini sürdürdü.  2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  9,07 seviyesine gerilerken, döviz sepeti de 3,09 seviyesinde günü tamamladı.  Bugün yurt içinde TCMB'nin faiz oranı kararı takip edilecek. Piyasalarda Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirime gideceği yönünde beklenti mevcut.

77.500 seviyesi üzerinde tutunma önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Kısa vadeli olarak baktığımızda, bir süredir 80.000 seviyesi etrafında sıkışma yaşayan endeks geçtiğimiz haftalarda görülen satışlar sonrası, 80.000 seviyesini aşağı yönlü kırmış olup teknik olarak ta seyri zayıflamıştır.  Endeks  geniş resimde 80.000 seviyesinin aşağısında kaldığı sürece zayıf seyri devam edecektir.  Bir süredir zayıf seyrin hakim olduğu endekste dün dünya genelinde  görülen tepki alımlarının etkisiyle 77.500 seviyesi sınırında gerçekleşen kapanış sonrası teknik görünüm pozitife dönmüştür. Bugün yükselişlerin devam edebilmesi için 77.500seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmektedir. Endeksin yükseliş denemelerinde  78.500 ve 79.500 direnç seviyeleri izlenebilir. Endekste kar satışlarının görülmesi halinde ise 75.000 seviyesi önemli destek seviyesi konumundadır.