Küresel tedirginlik kısmen sakinleşti...

BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününü 1,02% artış ile 75.430,53 puandan tamamladı. Endekste işlemler  74.913,95- 75.791,50 aralığından yapıldı.

Küresel endeksler tedirginliğin kısmen yatışmasından destek buldu...

Haftanın son işlem gününde İngiltere'de Brexit kampanyalarının durdurulması sonrası kısmen yatışan Brexit endişeleri sonrası küresel endekslerde tepki alımları ile toparlama çabası hakimdi. Hafta başından bu yana değer kaybeden petrolde görülen yüzde 3'ün üzerindeki değer kazançları da endekslerin yükselişine destek oldu.  

Borsa İstanbul küresel endekslerin seyri ile yön arayışını sürdürüyor...

Geçtiğimiz Cuma günü Borsa İstanbul küresel endekslerde görülen olumlu havanın etkisiyle birlikte  gün  boyu pozitif seyir izledi. Güne yükselişle başlayan endeks, dünya genelinde tedirginliğin azalması sonrası gelişmekte olan ülke borsaları ile birlikte yükselişini sürdürdü.  2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  9,15 seviyesine gerilerken, döviz sepeti de 3,11 seviyesinde günü tamamladı.

Endeks yükselişlerde teknik açıdan zorlanıyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Kısa vadeli olarak baktığımızda, bir süredir 80.000 seviyesi etrafında sıkışma yaşayan endeks geçtiğimiz haftalarda görülen satışlar sonrası, 80.000 seviyesini aşağı yönlü kırmış olup teknik olarak ta seyri zayıflamıştır.  Endeks  geniş resimde 80.000 seviyesinin aşağısında kaldığı sürece zayıf seyri devam edecektir.  Bir süredir zayıf seyrin hakim olduğu endekste geçtiğimiz Cuma günü dünya genelinde  görülen tepki alımlarının etkisiyle toparlanma çabası görülse de olumsuz teknik görünüm devam etmekte. Endekste yükselişlerin görülebilmesi için 75.000 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmektedir. Endeksin yükseliş denemelerinde 77.500 seviyesi önemli direnç seviyesi konumundadır. Endekste satışların devam etmesi  durumunda ise  73.000 seviyesi önemli destek seviyesi konumundadır.