Küresel Piyasalarda Riskten Kaçış Eğilimi Hakim...

BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününü 1,34% azalış ile 76.020 puandan tamamladı. Endekste işlemler 76.010 - 77.255 aralığından yapıldı.

Geçtiğimiz hafta global piyasalarda riskten kaçış eğilimi ile birlikte hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke borsalarında görülen satış baskısı dikkat çekti. Haftanın son işlem gününde beklentilerin hafif üzerinde açıklanan ABD enflasyon verileri de söz konusu satış baskısının artmasında etkili oldu.

Bu hafta ise Çarşamba günü ABD ve Japonya Bankaları toplantılarından çıkacak faiz kararları ve açıklamalar piyasalar üzerinde belirleyici olacak. Ek olarak iç piyasa dinamikleri açısından yine gelecek hafta Perşembe günü TCMB faiz toplantısından son dönemdeki faiz indirim serisinin devam edip etmeyeceği önemli olacaktır.

76.000 seviyesi üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Borsa İstanbul 'da  bugün yükselişlerin görülebilmesi için 76.000 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 77.800 direnç seviyesi önemini korumaktadır. Endekste satış baskısının  görülmesi durumunda  ise 75.000  destek seviyesi izlenebilir.