Borsa İstanbul'un seyrinde küresel gelişmeler etkili oluyor...

BIST 100 endeksi, dünü 0,63% artış ile 76.237,35 puandan tamamladı. Endekste işlemler  76.061,72- 76.591,63 aralığından yapıldı.

Küresel endeksler tepki alımları  ile moral bulmaya çalıştı..

Dünya genelinde hafta başından bu yana endeksler görülen panik havası dün yerini tepki alımlarına bıraktı.  Avrupa borsaları günü yüzde 1'in üzerinde değer kazancı ile tamamlarken, güne  sınırlı primle başlayan ABD borsalarında bekle ve gör havası söz konusuydu. Merakla beklenilen Fed toplantısından Haziran ayında da faiz kararı çıkmadı. Önümüzdeki toplantılara dair de FED'in bir tavrı bulunmamakta. Yani faiz artırım belirsizliği önümüzdeki toplantılarda da sürecek. Bugün Avrupa ve ABD'de  Mayıs ayına ilişkin enflasyon verileri takip edilecek.

Borsa İstanbul'un seyrinde küresel gelişmeler etkili oluyor...

Dün  yurt içinde Mart ayına ilişkin işsizlik  oranı %10,1 olarak açıklandı. Dünya genelindeki toparlanma çabasına iştirak eden Borsa İstanbul gün boyu pozitif seyrini sürdürdü. Merakla beklenen Fed toplantısı öncesi, doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında zayıf seyretmesi sonrası Türk Lirası cinsinden . 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  9,24 seviyesine gerilerken, döviz sepeti de 3,10 seviyesinde günü tamamladı. Bugün yurt içinde TCMB'nin beklenti anketi takip edilecek.

Endeks yükselişlerde teknik açıdan zorlanıyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Kısa vadeli olarak baktığımızda, bir süredir 80.000 seviyesi etrafında sıkışma yaşayan endeks geçtiğimiz haftalarda görülen satışlar sonrası, 80.000 seviyesini aşağı yönlü kırmış olup teknik olarak ta seyri zayıflamıştır.  Endeks  geniş resimde 80.000 seviyesinin aşağısında kaldığı sürece zayıf seyri devam edecektir.  Bir süredir zayıf seyrin hakim olduğu endekste dün dünya genelinde  görülen tepki alımlarının etkisiyle toparlanma çabası görülse de  olumsuz teknik görünüm devam etmekte. Bugün endekste yükselişlerin görülebilmesi için 76.300 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmektedir. Endeksin yükseliş denemelerinde 77.500 seviyesi önemli direnç seviyesi konumundadır. Endekste satışların devam etmesi  durumunda ise 75.000 ve 73.000 seviyeleri önemli destek seviyeleri konumundadır.