İngiltere'den sürpriz…

BIST 100 endeksi, dünü 1,56% artış ile 82.589,76 puandan tamamladı. Endekste işlemler  81.591,07 - 82.699,03 aralığından yapıldı.

İngiltere'den sürpriz..

Dün küresel piyasaların gündeminde İngiltere Merkez Bankası faiz oranı kararı takip edildi. İngiltere Merkez Bankası  beklentilerin aksine faizlerde ve varlık alım programının miktarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Ancak yapılan açıklamalar Ağustos ayında ek bir parasal genişleme  yapılabileceği yönünde algılandı. Söz konusu karar sonrasın küresel endeksler  alımlar hız kazandı.  Bugün Avrupa'da ve ABD'de enflasyon verileri gündeme konu olacak.

Borsa İstanbul küresel gelişmeleri izlemeye devam ediyor...

Dün yurt içinde gündeme konu olan Mayıs ayına ilişkin sanayi üretimi verilerine baktığımızda, Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre %1,6 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %5,6 arttı. Bununla birlikte  Merkez Bankası, Mayıs ayı cari işlemler dengesi verilerini açıkladı. Cari açık Mayıs'ta 2,86 milyar dolarla beklentilerin altında gerçekleşti. Ocak-Mayıs döneminde cari açık 13,68 milyar dolar oldu. Verilerin etkisi piyasada sınırlı olurken, Borsa İstanbul küresel piyasaların seyrine paralel değer kazandı. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  8,60 seviyesine gerilerken, döviz sepeti de 3,04 seviyesinde günü tamamladı.  Bugün özellikle yeni gün Fransa'dan gelen terör haberleriyle başlarken, saldırı sonrası Avrupa borsalarında ve paralel olarak yurt içinde satış baskısı görülebilir.

Yükselişler için 82.500 seviyesinin üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Dün küresel bazda görülen pozitif havanın etkisiyle endeksin 82.500 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirmesi teknik açıdan da olumludur. Bugün endekste pozitif havanın devam edebilmesi için 82.500 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup yükselişlerin devam etmesi halinde 83.000 direnç seviyesi hedeflenebilir. Endekste dün görülen yükselişin ardından görülebilecek kar satışlarında ise 81.0000 seviyesi önemli destek seviyesi konumundadır.