Global bazda görülen tedirgin hava Borsa İstanbul'u etkisi altına almaya devam ediyor...

BIST 100 endeksi, dünü 1,01% azalış ile 75.759,53 puandan tamamladı. Endekste işlemler  75.356,92- 76.615,61 aralığından yapıldı.

Dünya genelinde tedirgin hava sürüyor..

Dünya genelinde dün de, küresel endekslerde panik havası hakimdi. Bu hafta gerçekleşecek olan Fed ve Boj toplantıları öncesi piyasalarda risk iştahında  azalış dikkat çekerken, Brexit anketleri piyasalarda tedirginliğe neden olan diğer unsurlar arasında arasında yer aldı. Söz konusu panik havasında küresel endeksler günü değer kaybı ile tamamladılar.  Dün söz konusu panik havası ile birlikte makro gündem gölgede kalsa da,  Euro Bölgesi'nin Nisan ayına ilişkin sanayi üretimi verisi beklentilerin üzerinde gelirken, ABD'de açıklanan perakende satışlar verisi de ABD ekonomisinin verimliliği adına olumlu bir tablo çizdi.  Bugün Avrupa'da bölgenin enflasyon verisi takip edilecek olup, ABD ise günün en önemli gündem maddesi Fed'in Haziran ayı toplantısı olacak.

Global bazda görülen tedirgin hava Borsa İstanbul'u etkisi altına almaya devam ediyor...

Dün güne düşüş ile başlayan Borsa İstanbul gün boyu değer kaybını sürdürdü. Dünya genelindeki  panik havasının etkisiyle endekste gün içerisinde satış baskısı derinleşirken, gün içerisinde zaman zaman tepki alımları görülse de endeks kazançlarını koruyamadı. Söz konusu panik havası gelişmekte olan ülke para birimlerinin neredeyse tümünde değer kaybına yol açarken, bu kapsamda Türk Lirası cinsinden varlıklar değer kaybetti. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  9,33 seviyesine yükselirken, döviz sepeti de 3,10 seviyesinde günü tamamladı. Bugün yurt içinde Mart ayına ilişkin işsizlik oranı verileri takip edilecek.

75.000 seviyesi dikkat çekiyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Kısa vadeli olarak baktığımızda, bir süredir 80.000 seviyesi etrafında sıkışma yaşayan endeks geçtiğimiz haftalarda görülen satışlar sonrası, 80.000 seviyesini aşağı yönlü kırmış olup teknik olarak ta seyri zayıflamıştır.  Endeks  geniş resimde 80.000 seviyesinin aşağısında kaldığı sürece zayıf seyri devam edecektir.  Bir süredir zayıf seyrin hakim olduğu endekste dün dünya genelinde devam eden panik havasının havanın  etkisiyle gelen satışlar sonrası endeksin 75.000 seviyesine doğru hareketi sonrası oluşan görünümde teknik açıdan da olumsuz  görünüm sürmekte. Bugün endekste yükselişlerin görülebilmesi için 76.300 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmektedir. Endeksin yükseliş denemelerinde 77.500 seviyesi önemli direnç seviyesi konumundadır. Endekste satışların devam etmesi  durumunda ise 75.000 ve 73.000 seviyeleri önemli destek seviyeleri konumundadır.