Borsa İstanbul küresel gelişmeleri izlemeye devam ediyor...

BIST 100 endeksi, dünü 0,22% artış ile 81.321,74 puandan tamamladı. Endekste işlemler  80.917,20 - 81.639,14 aralığından yapıldı.

Küresel piyasalarda kısmi kar satışları görüldü..

Dün Avrupa'da bölgenin  Mayıs ayına ilişkin sanayi üretimi beklentileri karşılayamadı. bununla birlikte küresel endekslerde dün hisse bazlı hareketler fiyatlamalarda etkili olurken, küresel piyasalarda kısmi kar satışları hakimdi. bugün İngiltere Merkez  Bankası'ndan gelecek olan kararlar gündemin ilk sırasında yer alıyor.

Borsa İstanbul küresel gelişmeleri izlemeye devam ediyor...

Dün veri akışının sakin olduğu yurt içi piyasalar küresel piyasaların seyrine paralel yön arayışı içindeydi. Bu kapsamda zaman zaman kar satışlarının görüldüğü Borsa İstanbul gün sonuna doğru gelen tepki alımları ile birlikte günü sınırlı pozitif tamamladı. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  8,71 seviyesine yükselirken, döviz sepeti de 3,05 seviyesinde günü tamamladı.  Bugün yurt içinde sanayi üretimi ve cari denge verileri takip edilecek.

Yükselişler için 81.000 seviyesinin üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Dün zaman zaman görülen kar satışlarına rağmen endeksin 81.000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirmesi teknik açıdan da olumludur. Bugün endekste pozitif havanın devam edebilmesi için 81.000 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup yükselişlerin devam etmesi halinde 81.500 ve 82.000 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Endekste dün görülen yükselişin ardından görülebilecek kar satışlarında ise 80.000 seviyesi önemli destek seviyesi konumundadır.