Global bazda görülen tedirgin hava Borsa İstanbul'u etkisi altına aldı...

BIST 100 endeksi, haftanın ilk işlem gününü 0,46% azalış ile 76.534,23 puandan tamamladı. Endekste işlemler  75.385,75- 76.555,98 aralığından yapıldı.

Dünya genelinde tedirgin hava hakim...

Dünya genelinde veri akışının sakin olduğu günde, küresel endekslerde panik havası hakimdi. bu hafta gerçekleşecek olan Fed ve Boj toplantıları öncesi piyasalarda risk iştahında  azalış dikkat çekerken, Brexit anketleri piyasalarda tedirginliğe neden olan diğer unsurlar arasında yer aldı. Söz konusu panik havasında küresel endeksler günü değer kaybı ile tamamladılar. Bugün Avrupa'da bölgenin sanayi üretimi verileri takip edilecek. ABD'de ise perakende satışlar verisi gündeme konu olacak.

Global bazda görülen tedirgin hava Borsa İstanbul'u etkisi altına aldı...

Haftanın ilk işlem gününde güne düşüş ile başlayan Borsa İstanbul gün boyu değer kaybını sürdürdü. Dünya genelindeki  panik havasının etkisiyle endekste gün içerisinde satış baskısı derinleşirken, gün sonuna doğru gelen tepki alımları  ile  kayıpların bir kısmı telafi edildi. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  9,17 seviyesine gerilerken, döviz sepeti de 3,09 seviyesinde günü tamamladı.

77.000 seviyesi aşağısında gerçekleşen kapanış sonrası teknik görünüm olumsuz...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Kısa vadeli olarak baktığımızda, bir süredir 80.000 seviyesi etrafında sıkışma yaşayan endeks geçtiğimiz haftalarda görülen satışlar sonrası, 80.000 seviyesini aşağı yönlü kırmış olup teknik olarak ta seyri zayıflamıştır.  Endeks  geniş resimde 80.000 seviyesinin aşağısında kaldığı sürece zayıf seyri devam edecektir.  Bir süredir zayıf seyrin hakim olduğu endekste dün dünya genelinde devam eden panik havasının havanın  etkisiyle gelen satışlar sonrası endeksin 77.000 seviyesi aşağısında bir kapanış gerçekleştirmesi teknik açıdan olumsuzdur. Bugün yükselişlerin görülebilmesi için 77.000 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmektedir. Endeksin yükseliş denemelerinde 78.500 seviyesi önemli direnç seviyesi konum