Global bazda değerlenen dolar yurt içi gündemi gölgede bıraktı...

BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününü 1,06% azalış ile 76.887,29 puandan tamamladı. Endekste işlemler  76.723,22- 77.838,94 aralığından yapıldı.

Avrupa borsalarında kayıplar devam etti...

Geçtiğimiz Cuma günü Avrupa borsalarında, hafta ortasında başlayan kayıplar etkisini sürdürdü. Özellikle banka hisselerinde görülen düşüş dikkat çekti. Bununla birlikte petrol fiyatlarında görülen yüzde 1'i aşan değer kaybı  paralelinde enerji şirketi hisselerinde görülen düşüşler de Avrupa borsalarındaki kayıplarda etkili oldu.

ABD'de küresel negatifliğe ayak uydurdu..

Haftanın son işlem gününde ABD'de gündeme konu olan Michigan tüketici güveni beklentilerin hafif üzerinde açıklandı. Güne düşüş ile başlayan ABD borsaları dünya genelinde endekslerde görülen panik havasının etkisiyle günü değer kaybı ile tamamladı.

Borsa İstanbul  da küresel negatifliğe iştirak edenler arasındaydı...

Geçtiğimiz Cuma günü yurt içinde gündeme konu olan 1. çeyrek büyüme verisi yüzde 4,8 açıklanarak beklentilerin üzerinde geldi. Bununla birlikte Nisan ayına ilişkin cari açık verisi  ise beklentilerin altında 2,96 milyar dolar açıklandı. Yurt içinde olumlu bir tablo çizilen makro gündeme rağmen, haftanın son işlem gününde dünya genelinde  endeksler görülen panik havası  ve güçlenen dolar algısı yurt içi makro gündemi gölgede bıraktı. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  9,22 seviyesine yükselirken, döviz sepeti de 3,10 seviyesinde günü tamamladı.

77.000 seviyesi aşağısında gerçekleşen kapanış sonrası teknik görünüm olumsuz...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Kısa vadeli olarak baktığımızda, bir süredir 80.000 seviyesi etrafında sıkışma yaşayan endeks geçtiğimiz haftalarda görülen satışlar sonrası, 80.000 seviyesini aşağı yönlü kırmış olup teknik olarak ta seyri zayıflamıştır.  Endeks  geniş resimde 80.000 seviyesinin aşağısında kaldığı sürece zayıf seyri devam edecektir.  Bir süredir zayıf seyrin hakim olduğu endekste haftanın son işlem günüde dünya genelinde devam eden panik havasının havanın  etkisiyle gelen satışlar sonrası endeksin 77.000 seviyesi aşağısında bir kapanış gerçekleştirmesi teknik açıdan olumsuzdur. Bugün yükselişlerin görülebilmesi için 77.000 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmektedir. Endeksin yükseliş denemelerinde 78.500 seviyesi önemli direnç seviyesi konumundadır. Endekste satışların devam etmesi  durumunda ise 75.000 seviyesi önemli destek seviyeleri konumundadır.