Borsa'ya Küresel Destek...

BIST 100 endeksi, dünü 1,38% artış ile  79.033,57 puandan tamamladı. Endekste işlemler  77.763,34- 79.066,73 aralığından yapıldı.

Hafta Kapanışında Kritik Veriler...

Küresel piyasalar temkinli düzeltme sonra tekrar yukarı yönlü eğilimini devam ettirdi.  Özellikle dün Suudi Arabistan  petrol bakanından gelen açıklamaların Petrol'de tekrar yükseliş sağlaması da endeksleri destekledi.  Hafta genelinde veri akışının zayıf olmasıyla birlikte zayıflayan Dolar tarafında yeni günde kritik veriler açıklanacak. Özellikle hem Avrupa tarafında açıklanacak büyüme verileri hem de ABD perakende satışlar verisi küresel piyasalarda etkili olabilir.

Türk Lirası cinsinden varlıklarda Avrupa’dan Destek Aldı

Yurtiçinde dün cari açık verisi  takip edildi. Veri Haziran ayında 4.94 Milyar Dolar'lık açıkla beklentilerden oldukça kötü geldi. Özellikle turizmdeki kayıpların cari açık üzerindeki baskısı devam etmekte. Ancak TL varlıklar olumsuz veriyi uzun vadeli fiyatlamayarak, Avrupa piyasalarının da pozitifliğiyle birlikte yukarı yönlü eğilimini sürdürdü. Endeks tarafında hacim kısmen düşüktü. Bu nedenle bugün fiyatlama daha temkinli olabilir. Kısa vadede TL ve TL varlıklar tarafındaki pozitiflik devam edebilir. Ancak bugünkü Avrupa ve ABD verileri de takip edilmeli.

78.000 seviyesinin üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak bakıldığında endeks önemli veriler öncesi günü önemli direnç konumundaki 79,000 seviyesi üzerinde tamamlamayı başardı. Özellikle veriler öncesi bu seviye üzerindeki kapanış önemliydi. Verilerin Dolar desteklememesi halinde bu seviye üzerinde kazançlar, 81,000 seviyesi doğru devam edebilir. Endeksin bugün 79,000 seviyesi üzerinde tutunamaması halinde ise; geri çekilmelerde 77,500 desteği test edilebilir.