Küresel çapta pozitif hava Borsa İstanbul'a da yaradı...

BIST 100 endeksi, haftanın ilk işlem gününü 1,56% artış ile 79.234,95 puandan tamamladı. Endekste işlemler  78.626,07- 79.290,56 aralığından yapıldı.

Küresel piyasalarda iyimserlik hakimdi...

Dünya genelinde veri akışının sakin olduğu günde, küresel piyasalarda  kuvvetli bir pozitif seyir hakimdi. Teşvik beklentilerinin etkisiyle  Asya borsalarında görülen yükselişin öncülüğünde Avrupa ve ABD borsalarında da yüzde 1'i aşan değer kazançları görüldü. Günün özetinde, global çapta Brexit'in olumsuz etkilerini önlemeye yönelik mali ve parasal teşvik beklentileri piyasalarda olumlu hava estirdi.  Bugün İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney'in konuşmasında söz konusu genişlemeci adımların sinyallerini görmeye çalışacağız.

Küresel çapta pozitif hava Borsa İstanbul'a da yaradı...

Haftanın ilk işlem gününde, veri akışının sakin olduğu yurt içi piyasalarda küresel piyasalarda görülen pozitifliğin etkisiyle  değer kazançları görüldü. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi  8,46 seviyesine yükselirken, döviz sepeti de 3,05 seviyesinde günü tamamladı. 

Yükselişler için 79.000 seviyesinin üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Kısa vadeli olarak baktığımızda, bir süredir 80.000 seviyesi etrafında sıkışma yaşayan endeks geçtiğimiz haftalarda görülen satışlar sonrası, 80.000 seviyesini aşağı yönlü kırmış olup teknik olarak ta seyri zayıflamıştır.  Endeks  geniş resimde 80.000 seviyesinin aşağısında kaldığı sürece zayıf seyri devam edecektir.  Dün küresel bazda görülen pozitif havanın etkisiyle endeksin 79.000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirmesi teknik açıdan da olumludur. Bugün endeksin yükseliş denemelerinde  80.000 direnç seviyesi hem teknik hem de psikolojik açıdan önemli  direnç seviyesi konumundadır. Endekste dün görülen yükselişin ardından görülebilecek kar satışlarında ise 78.000 seviyesi önemli destek seviyesi konumundadır.