Draghi bekleniyor...

BIST 100 endeksi, dünü 0,45% azalış ile 77.643 puandan tamamladı. Endekste işlemler  77.476 - 78.293 aralığından yapıldı.

Dragi bekleniyor...

Dün küresel endekslerde özellikle Avrupa borsaları kritik Avrupa Merkez Bankası toplantısı öncesinde pozitif seyir etkili oldu. Bugünün en önemli gündem maddesini ise, Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve başkan Draghi konuşması oluşturuyor. Kritik toplantı öncesinde, parasal genişleme programı 2017 Mart'ın ötesine uzatılması ve büyüme beklentisinin aşağı yönlü revize edilmesi gibi bir çok gündem maddesi piyasada konuşulanlar arasındaki yerini aldı.

Avrupa'daki gündemin yanı sıra piyasalarda etkili olan zayıf dolar fiyatlaması ve Fed'in faiz artırım beklentilerinin  ötelenmesi de küresel endeksleri pozitif etkileyen diğer unsurlar arasında yer alıyor.

Borsa İstanbul yönünü aşağı çevirdi...

Borsa İstanbul cephesinde ise, güne pozitif seyir ile başlayan endeks gün içerisinde döviz kurlarının dalgalı seyri sonrası yönünü aşağı çevirdi ve günü değer kaybı ile tamamladı.

77.500 seviyesi üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Borsa İstanbul 'da  bugün yükselişlerin görülebilmesi için 77.500 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 78.500 direnç seviyesi önemini korumaktadır. Endekste satış baskısının  görülmesi durumunda  ise 76.000  destek seviyesi izlenebilir.