Moody's şimdilik pas geçti...

BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününü yatay 76.065,69 puandan tamamladı. Endekste işlemler  75.112,12- 76.745,46 aralığından yapıldı.

Küresel endekslerde İngiltere dopingi etkili oldu...

Haftanın son işlem gününde küresel endekslerde İngiltere Merkez Bankası'nın almış olduğu kararların pozitif etkisi devam etti. Günün en önemli gündem maddesi ise, ABD'de Temmuz ayına ilişkin istihdam verileriydi. ABD’de Temmuz ayına ait tarım dışı istihdam verisi 180 bin olan beklentilerin üzerinde 255 bin olarak açıklanırken, işsizlik oranı ise yüzde 4.9 açıklanarak değişim göstermedi.

Moody's şimdilik pas geçti..

Yurt içinde ise geçtiğimiz Cuma günü Mood's'den gelecek açıklama öncesinde Borsa İstanbul'da kararsız seyir görüldü. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 9,25 seviyesine gerilerken,  döviz sepeti de gerileme göstererek günü 3,15 seviyesinde tamamladı. Moody's Cuma günü Türkiye'nin kredi notu değerlendirmesini pas geçerken, mevcut izleme durumu devam edecek. Önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisi için halen bir ot indirim riski bulunmakla birlikte, hükümetin darbe girişimi sonrası ekonomik duruma yönelik atacağı adımlar değerlendirmede önem arz edebilir. Bugün yurt içinde sanayi üretimi verisi takip edilecek.

76.000 seviyesinin üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Bugün endekste yükselişlerin görülebilmesi için 76.000 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 77.500 direnç seviyesi önemini korumaktadır. Endekste kar satışlarının görülmesi durumunda 75.000 ve 72.500 destek seviyeleri izlenebilir.