Borsa İstanbul'da sınırlı fiyat hareketi görüldü...

BIST 100 endeksi, dünü 0,26% artış ile 77.994,79 puandan tamamladı. Endekste işlemler  77.702 - 78.195 aralığından yapıldı.

Dün küresel endekslerde sınırlı fiyat hareketleri görülürken, günün ikinci yarısında ABD'de beklentileri karşılayamayan ISM hizmet verileri dolar cephesinde hareketlilik yarattı. ABD ekonomisinde hem imalat hem de hizmet cephesinde olumlu bir tablonun görülememesi piyasa genelinde Fed'in faiz artırım beklentilerini zayıflattı. Veri akışı sonrası özellikle dolar endeksindeki kayıplar dikkat çekti.

Bununla birlikte dün her ne kadar sert fiyat hareketleri yaratmasa da Euro Bölgesi 2. çeyrek büyüme verisi beklentileri dahilinde açıklandı.

Türk Lirası cinsinden varlıklar cephesinde ise dün piyasadaki likiditeyi artırmak adına TCMB'den bir hamle daha geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk lirası zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirdi. TCMB, zorunlu karşılık oranları ile rezerv opsiyonu katsayılarında değişiklikler yapıldığını da duyurdu. Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında döviz imkanının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimleri ile altın imkanının ilk üç diliminde katsayıları 0,1 puan artırıldığı aktarıldı.

77.500 seviyesi üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Borsa İstanbul 'da  bugün yükselişlerin görülebilmesi için 77.500 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 78.500 direnç seviyesi önemini korumaktadır. Endekste satış baskısının  görülmesi durumunda  ise 76.000  destek seviyesi izlenebilir.