Yeni haftada yurt içinde veriler ön planda olacak...

BIST 100 endeksi, dünü 1,36% artış ile 76.884,32 puandan tamamladı. Endekste işlemler  75.973,23 - 76.975,47 aralığından yapıldı.

Haftanın son işlem gününde küresel piyasaların gündeminde ABD'den gelen Ağustos ayına istihdam raporu yer alıyordu. Ağustos ayında tarım dışı istihdam 151K açıklanarak beklentilerin altında kalırken, ücretlerde de beklenilen artış görülemedi. ABD'de Ağustos ayı işsizlik oranı ise %4,9 oranına yükseldi. Geçtiğimiz haftalarda Fed Başkanı Janet Yellen ve diğer Fed eyalet başkanlarının sözlü yönlendirmeleri sonrası piyasada faiz artışına ilişkin oluşan algı yönetimi haftanın sonuna doğru beklentileri karşılayamayan ABD verilerinin etkisiyle zayıfladı. Bizleri bekleyen haftada ise ABD verileri ve Fed yetkilileri Ağustos ayındaki popülaritesini kısmen kaybedecekler gibi görünüyor. Yurt içinde bu hafta büyüme, cari denge ve enflasyon gibi önemli veri akışı gündeme konu olacak. Küresel bazda ise, Fed yetkilileri bizleri bekleyen haftada tahtını Avrupa Merkez Bankası’na bırakacak gibi görünüyor. Bu hafta Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranı kararı ve Avrupa büyüme verileri küresel gündemin satır başları arasında yer alıyor.

77.000 seviyesi üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Borsa İstanbul 'da  bugün yükselişlerin görülebilmesi için 77.000 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 77.800 direnç seviyesi önemini korumaktadır.. Endekste satış baskısının  devam etmesi durumunda  ise 75.000  destek seviyesi izlenebilir.