Borsa İstanbul haftaya moralli başladı...

BIST 100 endeksi, haftanın ilk işlem gününü 1,73% artış ile 76.711,68 puandan tamamladı. Endekste işlemler  76.223,26 - 76.843,26  aralığından yapıldı.

PMI verileri ön plandaydı...

Dün dünya genelinde imalat PMI verileri gündeme konu oldu. Avrupa'da bölgenin ve Almanya'nın imalat PMI verileri beklentilerin üzerinde açıklanırken, ABD'de  takip edilen ISM imalat PMI verileri beklentileri karşılayamadı. Avrupa borsaları  bankalar stres testinden geçer notu almış olsa da yaratılan tedirgin havanın etkisiyle endekslerde satış baskısı hakimdi.  ABD borsalarında da beklentileri karşılayamayan verilerin etkisiyle zayıf seyir görüldü. Bugün ABD'de kişisel gelir ve harcamalar verileri takip edilecek.

Borsa İstanbul haftaya moralli başladı...

Yurt içinde ise güne yükselişle başlayan Borsa İstanbul gün boyu yükselişini sürdürdü. Gelişmekte olan ülke borsalarında görülen yukarı yönlü harekete iştirak etmesiyle dikkat çeken Borsa İstanbul günü yüzde 1'i aşan değer kazancı ile tamamladı.

77.000 seviyesinin üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Ancak Temmuz ayında ülke genelinde yaşananların etkisiyle teknik olarak ta seyri zayıflayan endekste, haftanın ilk işlem gününde görülen dalgalı seyir sonrası 77.000 seviyesi sınırında gerçekleşen  kapanış sonrası   teknik görünüm  olumlu bir hal almıştır. Bugün endekste yükselişlerin görülebilmesi için 77.000 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 77.500 direnç seviyesi önemini korumaktadır. Endekste görülebilecek kar satışlarında 76.000 ve 75.000 destek seviyeleri izlenebilir.