Borsa İstanbul bir dargın bir barışık...

BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününü 0,21% artış ile 75.405,53 puandan tamamladı. Endekste işlemler  74.473,95 - 75.615,35  aralığından yapıldı.

Büyüme verileri ön plandaydı...

Haftanın son işlem gününde dünya genelinde büyüme verileri ön plandaydı. Günün ilk yarısında Avrupa'da bölgenin büyüme verileri takip edilirken, Avrupa'da yılın ikinci ilişkin büyüme verisi ise çeyreklik bazda yüzde 0.3 ile beklentiler dahilinde açıklanırken, yıllık bazda ise yüzde 1.6 ile beklentilerin üzerinde geldi. ABD'de ise yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme verisi  yüzde 1,2 açıklanarak beklentilerin oldukça altında kaldı.  ABD büyüme verisi sonrası dolar endeksindeki kayıplar devam ederken, küresel endeksler dalgalı seyir izledi. Bugün dünya genelinde imalat PMI verileri gündeme konu olacak.

Borsa İstanbul bir dargın bir barışık...

Yurt içinde geçtiğimiz Cuma günü Haziran ayına ilişkin dış ticaret verileri takip edildi. Dış ticaret açığı Haziran ayında artış göstererek 6 milyar 559 milyon dolara yükseldi. Borsa İstanbul cephesinde ise bir dargın bir barışık seyir söz konusuydu. Küresel borsaların seyrine paralel yön arayışında olan endeks günü sınırlı pozitif tamamladı. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 9,24 seviyesine gerilerken, döviz sepeti de günü 3,16 seviyesinde tamamladı. Bugün yurt içinde imalat PMI verileri takip edilecek.

75.000 seviyesinin üzerinde kalıcılık önem arz ediyor...

Teknik olarak geniş resimde bakıldığında, endeks cephesinde 2016 yılının Şubat ayından bu yana görülen yükseliş trendi sürüyor. Ancak Termmuz ayında ülke genelinde yaşananların etkisiyle teknik olarak ta seyri zayıflayan endekste, haftanın son işlem gününde görülen dalgalı seyir sonrası 75.000 seviyesi sınırında gerçekleşen  kapanış sonrası   teknik görünüm  olumlu bir hal almıştır. Bugün endekste yükselişlerin görülebilmesi için 75.000 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 76.000 direnç seviyesi önemini korumaktadır. Endekste görülebilecek kar satışlarında 74.000 ve 72.500 destek seviyeleri izlenebilir.