ABD polisinin masum siyahileri katlettiği görüntüler, karşı şiddeti beraberinde getirdi. Dallas’ta 5 polis keskin nişancı ateşiyle öldürüldü, ülke karıştı.

Amerika’da iki siyahın polis tarafından öldürülmesi üzerine ülke genelinde yaşanan protesto gösterileri kana bulandı. Dallas kentindeki gösteriler sırasında polise keskin nişancılar tarafından ateş açıldı. Saldırıda 5 polis hayatını kaybetti, 6 kişi de yaralandı. Şüphelilerden Micah Xavier Johnson’ın polisle girdiği çatışma sonrası otoparkta öldürüldüğü, diğerinin ise polise teslim olduğu açıklandı. Görgü tanıkları, göstericilerin barışçıl bir şekilde yürüdüğü esnada silah seslerinin duyulduğu ve ardından büyük bir panik yaşandığını anlattı.

ÜÇ KİŞİ GÖZALTINDA

11 polis memurunun keskin nişancılar tarafından vurulduğunu belirten Dallas Polis Şefi David Brown “Bu şüphelilerin farklı konumlardan daha önce pozisyon aldığını ve mümkün olduğunca çok polisi öldürmeyi tasarladıklarını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan polis, elinde otomatik silahla dolaşan bir kişinin fotoğrafını yayınlayarak, görenlerin haber vermesini istedi. Fotoğraf tüm dünyada yayıldı, saatler geçtikten sonra fotoğraftaki Mark Hughes gidip tüfeğiyle polise teslim oldu. Polis Hughes’u salıverdi.

Polis, saldırıyla ilgili olarak biri kadın, üç kişiyi gözaltına aldı. Yerel basın, polisle çatışmaya giren bir zanlının “Daha fazla kişi ölecek. Her yerde bomba var” dediğini aktardı Yapılan aramada patlayıcıya rastlamadı madı.

Bu arada ülke çapında yapılan gösterilerde elliden fazla protestocunun gözaltına alındığı bildirildi.

OBAMA: KAYGILANIN!

ABD Başkanı Barack Obama ise saldırı ile ilgili oylarak “Bu tür saldırılar kesinlikle meşrulaştırılamaz. FBI, Dallas polisi ile temas halinde. Sorumluları cezalandırılacak ve adalet yerini bulacak" dedi. İstatistiklere göre beyaz polisler tarafından öldürülenlerin çoğunun Afrikalı Amerikalı olduğuna dikkat çeken ABD Başkanı, emniyet teşkilatına ‘içerideki önyargıların kökünü kazımaları’ çağrısında bulundu.

ABD polisinin son öldürdüğü siyahiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Medyadan iç savaş uyarısı

Beyaz polislerin siyahilere karşı ölümcül tutumuna büyük bir silahlı direnişle cevap verilmesinden korkulan ülkede artık “iç savaş” çıkmasından endişe duyuluyor. New York Post gazetesi olay için “iç savaş” manşeti atarken, CNN ise “11 Eylül’den beri polisler için en ölümcül gün” şeklinde duyurdu. Son bir yılda polisin açtığı ateş sonucu, 125’i siyahi 505 kişi öldü.

Kongre binasında silahlı kadın alarmı

ABD'nin başkenti Washington’daki kongre binasında güvenlik alarmı verildi. Bina, kısa süreliğine giriş çıkışa kapatıldı. Güvenlik alarmının, binada silahlı bir kadın olduğuna dair ihbar yapılmasının ardından verildiği belirtildi. İhbar asılsız çıkınca güvenlik alarmı iptal edildi.