17-24 Aralık’ta darbe girişiminde bulunan ‘paralel’in, 30 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’nin ezici üstünlüğünü görünce Bank Asya’nın içini boşaltmak için düğmeye bastığı belirlendi. 30 Mart’tan sonra 6 ayda bankanın batık kredileri 907 milyon lira arttı.

BDDK’nın iki kez süre vermesine rağmen imtiyazlı ortakların bilgisini gizleyen Bank Asya’nın yönetimine TMSF tarafından el konulmasının ardından paralel yapının planları da teker teker ortaya çıkmaya başladı. Paralel örgütün 17-24 Aralık’taki darbe girişiminin hemen ardından yapılan yerel seçimleri AK Parti’nin ezici üstünlükle kazanmasından hemen sonra Bank Asya’nın içini boşaltılmaya başlanması için düğmeye basıldığı belirlendi. Seçimlerden sonraki 6 ayda bankanın 907 milyon liraya ulaşan parasının batık kredi adı altında paralel yapıya yakın kişi ve şirketlere aktarıldığı tahmin ediliyor.

Bank Asya’nın takipteki kredilerinin seyri takip edildiğinde, paralel yapının bankadaki operasyonu gözler önüne seriliyor. Buna göre bankanın 2012’de takipteki kredileri sadece 648.9 milyon. Batık kredilerin toplam kredilere oranı da yüzde 4.05 seviyesinde. 17-24 Aralık darbe girişimi öncesi açıklanan bilançoda da bankanın takipteki kredilerinin toplam kredilere oranı yüzde 3.92’ye kadar geriliyor. Aynı tarihte batık kredilerin tutarı da 808 milyon lira. 17-24 Aralık’taki darbe girişiminin başarıya ulaşacağından emin olan paralel örgüt, 2014’ün ilk üç ayında neredeyse bankanın paralarına hiç dokunmuyor. 2014’ün başından yerel seçimlerin yapıldığı 30 Mart’a kadar olan dönemde bankanın batık kredilerinde artış sadece 48 milyon lira.

1 milyardan fazla

 30 Mart yerel seçimlerini AK Parti’nin ezici üstünlükle kazanmasının ardından Bank Asya’nın bu tarihten sonraki üç ayda batık kredileri 355 milyon lira artarak 1.5 milyar liraya ulaşıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de yapıldığı 2014 ayının üçüncü 3 aylık döneminde bankanın batık kredileri 552 milyon lirayla rekor miktarda artıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferi sonrası açıklanan bankanın 9 aylık bilançosunda batık kredi tutarı 2.1 milyar lirayı aşıyor. Böylece 17 Aralık öncesi yüzde 3.92 ile sektörün altında olan bankanın batık kredilerinin toplam kredilere oranı, 2014’ün 9 ayında yüzde 17.76’ya ulaşıyor. Bankacılık uzmanlarına göre, 30 Mart seçimlerinden sonra 6 ayda 907 milyon liraya ulaşan bankanın batık kredi miktarının 2014 yılının son üç ayında daha da hızlanmış olabileceği belirtiliyor.

Eski genel müdür batık kredileri açıklayamadı!

Bank Asya eski Genel Müdürü Ahmet Beyaz, batık kredileri açıklayamazken, imtiyazlı ortakları gizleme girişmlerini ‘süre yetmedi’ bahanesiyle kapatmaya çalıştı. 30 Mart seçimlerinden sonra hızlı bir artışa geçerek 2.1 milyar liraya ulaşan batık kredilerle ilgili olarak Beyaz, takipteki kredilerin kredilerdeki küçülmeye bağlı olarak bir artış kaydettiğini ifade etti. Oysa banka bilançolarından rahatlıkla görüleceği gibi Bank Asya’nın 30 Mart’tan sonra toplam kredilerinde yüzde 29 azalma yaşanırken, takipteki krediler yüzde 82 oranında arttı. Miktarsal olarak da takipteki krediler aynı dönemde yerinde saymayıp 907 milyon lira yükseldi. Öte yandan, BDDK’nın imtiyazlı ortakların bilgilerini istemesi için iki kez süre vermesine rağmen Beyaz, bir aylık süre verildiğini ve bunun da yeterli olmadığını iddia etti.