Ziraat Yatırım, dokuz hisse için tavsiye raporunu yayınladı.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif)): Türk Hava Yolları'nın (THY)  Montreal'e direkt uçuşları bugün başladı. THY açıklamasına göre, THY'nin Amerika kıtasında Buenos Aires, Sao Paulo, Toronto, Chicago, Houston, Los Angeles, New York, Washington ve Boston'un ardından uçuş sağlayacağı 10. nokta olan Montreal'e ilk seferi, bugün başladı. THY'nin Montreal seferleri, salı, cuma ve pazar günleri olmak üzere haftada 3 gün karşılıklı olarak yapılacak.

Turkcell (TCELL, Nötr): Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, "31 Mart 2015'e kadar Turkcell'in ortakları genel kurulu toplayıp kendi iradeleriyle yönetim kurulu üyelerini seçmezlerse, genel kurulun da ticaret kanunundan kaynaklanan yetkileri, SPK'ya intikal edecek. Dolayısıyla yaklaşık 10 ay daha sabırla bekleyeceğiz. Eğer ortaklar kendi iradeleriyle adım atmazsa, bu adımı biz atacağız" dedi.

Halkbank (HALKB, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif):  Sırbistan'da bankacılık faaliyetinde bulunmak amacıyla, inceleme yapılmak üzere ilgili ülkenin yetkili kurumlarından gerekli ön izin alınmış ve çalışmalara başlanmış olup gelişmeler hakkında kamuoyu ayrıca bilgilendirileceği duruldu

Migros (MGROS, Sınırlı Pozitif): Şirket, 7 adet Migros, 12 adet Migros Jet, 1 adet 5M ve 4 adet Tansaş formatında toplam 24 adet satış mağazası Mayıs ayı içerisinde açılmıştır. 31 Mayıs 2014 itibariyle Şirketin mağaza sayısı yurtiçinde 1.011 (989 süpermarket ve 22 hipermarket), yurtdışında iştirakleri vasıtasıyla 40 olmak üzere toplam 1.051'dir. (2013 sonu: yurtiçi 965, toplam 1.004 mağaza)

Türk Telekom (TTKOM, Öneri "TUT",  Nötr): Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, şirketin TL ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu "BBB-" (yatırım yapılabilir seviye), görünümünü durağan, Öncelikli Teminatsız Borç Notunu (senior unsecured rating) da "BBB-" olarak belirlemiştir.

Bolu Çimento (BOLUC, Sınırlı Pozitif): Ankara öğütme ve paketleme tesisimize döner fırın yapılması ve ilave bir çimento değirmeni kurulması yatırımı ile ilgili olarak 12.05.2014 tarih 114791 nolu, 25.03.2014 başlangıç 25.03.2017 bitiş tarihli Gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası destek unsurlu yatırım teşvik belgesi alınmıştır.

Batıçim Çimento (BTCIM, Nötr):  Basında şirket ile ilgili yer alan haberde konu edilen İzmir'de yer alan kil sahalarıyla  ilgili tüm yasal izinler mevcuttur olup;şirket söz konusu kil sahalarında herhangi bir üretim faaliyetinde bulunmamaktadır. Kaynaklar saha ile ilgili İZSU tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na açılan dava devam etmektedir. Ayrıca şirket kil ihtiyacını diğer sahalarından fazlasıyla temin ederek üretimine devam edildiği yönünde bir açıklama yaptı.

Egeliİ & Co Girişim (EGLYO):  Şirketimiz yönetim kurulunca, 200.000 TL ödenmiş sermayeli JKS Enerji Güç Sistemleri Tic. ve San. A.Ş.'nin sermaye artırımına, 200.000 TL sermaye taahhüdünde bulunularak katılınmasına, artırılan bu sermayeye karşılık 550.000 TL tutarında emisyon primi ile birlikte toplamda 750.000 TL ödenmesine karar verilmiştir.

Kristal Kola (KRSTAL, Nötr): Şirket, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Satınalma Dairesi Başkanlığı'nın açmış olduğu  10mn adet 250 Mililitre Alüminyum Kutulu 47mn adet 500 Mililitre Alüminyum Kutulu 5,5mn adet 2,5 Litre Pet Ambalajlı Didi Soğuk Çay ihalesi için teklif vermiştir.