Normalde “tamamen yeni” kelimesi otomotiv sektöründe bolca kullanılır, aslında otomobillerin çoğu “gerçekten” yenilenmez, ya başka bir modelin şasisi üzerine yapılırlar veya birkaç makyaj tamamen yeni diye tanıtılır. Fakat Passat’ın 8. Jenerasyonunda böyle oyunlar yok çünkü Passat sıfırdan yapıldı.

8. jenerasyon Passat da inovasyon çalışmaları sonucunda dingil mesafesi  eski modele göre 79 mm daha uzun fakat toplam uzunluk 2 mm daha kısa ve en önemlisi 85 kg daha hafif. Daha iyi bir duruş ve yol tutuş için otomobil eski modele göre daha alçak hale getirildi.

Daha uzun ve alçak kaput çizgisi ile araç daha iyi görünüyor. Bununla birlikte mühendisler ön camı biraz geri çekerek daha Premium bir hava yaratmayı başarmış. Tavan yüksekliğinin azaltılmasına rağmen bacak, baş mesafesi ve bagaj bölgelerinde genişleme sağlanmış.

Stoplar LED aydınlatmaya sahip ve ön farlar adaptif olarak tasarlanmış (aynı sistem Mercedes CLS’de de kullanılıyor) gelen araçları rahatsız etmeden en optimum aydınlatma mesafesi sağlanıyor.

“Aktif Bilgi Görüntüleme” adı altında yeni bir sistem kullanılan iç mekanda ise artık tüm gösterge gurubu akıllı telefonların ekranlarına benzetilmiş, navigasyon radyo ve diğer tüm bilgiler tek bir alanda ve bol kişiselleştirme özellikleriyle sunulmuş. Bununla birlikte gerekli göstergelerin bir kısmı cama yansıtılarak sürücünün gözünü yoldan ayırmaması sağlanıyor.

7 ileri DSG şanzımanla kombine edilecek olan ve 240 bg güç ve 500 nm tork üreten 2.0 hacimli dizel motor ülkemizde ilgi çekecek gibi görünüyor.