Türkiye enerjide Rusya’ya bağımlılığını azaltmak için mevcut LNG ve doğalgaz depolama tesislerinin kapasitesini artırırken yeni yatırımlar da yapıyor. Özel sektör önümüzdeki yıl 2.3 milyar dolarlık depolama tesisi yatırımı yapacak.

Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacı için hayati önem taşıyan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminallerine yönelik yatırımlar artıyor. Türkiye ile Katar arasında LNG alım anlaşmasının ardından yeni terminaller ve depolama tesisleri kuruluyor. Katar’ın 1.5 milyar dolarlık yatırım yapacağı tahmin edilirken, lisans alan yerli üreticinin de 800 milyon dolar civarında yatırım yapması bekleniyor. Kolin LNG terminali yapma lisansı alan tek firma. Bir başka firmanın ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvurusu bulunuyor. LNG ve doğalgaz depolama yatırımlarının toplamı 2.3 milyar doları buluyor. Türkiye’nin hali hazırda biri Marmara diğeri Ege’de iki LNG terminali bulunuyor. Edinilen bilgilere göre söz konusu yatırımların tamamlanmasıyla Türkiye’nin gaz ithalatında yüzde 11-12 olan LNG’nin payı artacak. Rusya’dan alınan gazın ise birkaç yıl içinde toplam ithalatın içinde yüzde 55 olan payının yüzde 50’nin altına indirilmesi planlanıyor. Bu kapsamda ilk adımlardan biri Marmara Ereğlisi’nde bulunan LNG terminaline 4. tankın eklenmesi. İhaleye kısa sürede çıkılacak ve 2019 yılında yapımı tamamlanacak.

TÜKETİMİN % 20’Sİ

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Kuzey Marmara’da bulunan doğalgaz depolama tesisinin kapa-sitesi de artırılıyor. Faz 2 aralık ayında faaliyete geçiyor. Böylece 2.6 milyar metreküp olan depolama kapasitesi 2.8 milyar metreküpe çıkacak. Faz 3’ün ise 2020 yılında devreye girmesi bekleniyor. Böylece Marmara’daki tesislerin doğalgaz depolama kapasitesi 4.3 milyar metreküpe kadar çıkacak. Doğalgaz depolama kapasitesinin uzun vadede yıllık tüketimin yüzde 20’sini karşılaması hedefleniyor.

TUZ GÖLÜ 2019’DA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın stratejik planı kapsamında ise doğalgaz depolama kapasitesinin yıllık tüketimin yüzde 10’unu karşılayacak düzeye çıkarılmasının sağlanması planlanıyor. Tuz  Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama projesi kapsamındaki tesislerin bir bütün olarak devreye alınmasıyla Türkiye’nin toplam doğalgaz depolama kapasitesinin artırılmasına 1 milyar metreküplük katkı sağlanmış olacak. Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama projesi kapsamında yürütülen çalışmalarla 2017 yılında 1. grup 6 adet deponun (500 milyon metreküp çalışma gazı kapasiteli) 2019 yılına kadar 2. grup 6 adet (500 milyon metreküp çalışma gazı kapasiteli) depo devreye alınacak. 15 Haziran 2011 tarihinde yapım sözleşmesi imzalanarak yapım çalışmalarına başlanan toplam 1 milyar metreküp kapasiteli Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama projesi 2019 yılında bir bütün halinde devreye alınacak.

GÜNLÜK TÜKETİM 240 MİLYON METREKÜP

Türkiye’nin mevcut günlük pik doğalgaz talebi, özellikle kış aylarında konutların ısınma talebi nedeniyle 240 milyon metreküpe kadar çıkabiliyor. Tüm doğalgaz ithalat kaynakları, iki adet LNG tesisleri de dahil olmak üzere, tam kapasite ile çalışması halinde 197 milyon metreküp doğalgaz girişi yapılabiliyor. Türkiye’ye gelen günlük 197 milyon metreküplük doğalgazın 90 milyon metreküpünü Batı Hattı ve Mavi Akım’dan gelen Rusya gazı oluşturuyor. 197 milyon metreküp mevcut giriş içinde 36 milyon metreküplük LNG girişi bulunuyor.