2014 yılında yenilenecek olan Cherokee modelinde Ecotrac isimli ve ayrılabilir AWD aktarma sistemine sahip olacak, yani arka aksa giden aktarma organları ihtiyaç duyulmadığında devreden çıkacak böylelikle güç yalnızca ön lastiklere iletilecek ve yakıt verimliliği sağlanacak.

Jeep 2014 yılında büyük bir atak yaparak teknolojisini inovasyon anlamında hiç olmadığı kadar ileriye taşıyor. Jeep firması yeni modellerinde kendine hedef olarak koyduğu %45 ten daha fazla yakıt ekonomisi yükünün bir kısmını bu EcoTrac sistemi karşılıyor.

Amerikan Aks Üretimi (AAM) tarafından üretilen EcoTrac sistemi otomotiv endüstrisinin “ilk ayrılabilir tüm tekerleklerden çekiş (AWD) sistemi” olarak adlandırılıyor. Aksta bulunan dönen parçalar kullanılmadığında bağlantıları kesiliyor ve yakıt ekonomisine katkıda bulunuyor. AAM’e göre sistem 108 km/s hızda 0,75 bg’lik kazanç sağlıyor.

Bu inovasyon ön tekerleklerden çekiş modunda aksı ikiye bölüyor ve güç transfer kutusunu (PTU) ve arka çekiş modülünü (RDM) ayırıyor. Bu arka tekerleklere güç gönderen gereksiz bileşenlerin yarattığı ateleti ve sürtünmeyi azaltıyor.

EcoTrac direkt olarak sürücü tarafından aktif hale getirelebiliyor veya trımanma açısı, rampa veya yağmur, kar gibi değişken ortamlarda bir elektronik kontrol ünitesi tarafından otomatik olarak devreye giriyor veya çıkıyor.

Kontrol birimi tüm tekerleklerden çekişe ihtiyaç duyduğunda sistem arka akstaki ıslak tipli bir kavarmayı kullanarak arka aksı güç transfer kutusu ile aynı dönme hızına getiriyor. Bu sistem, AWD sisteminin sürücünün sürüş tipini ve araç performansını değiştirmeden devreye girmesini sağlıyor. Sistem şartların tekrar uygun olduğunu tespit edince de eski haline geri dönüyor.