ABD Citibank, 2014 yılı için rapor yayınladı.

Bankanın 2014 yılı raporunda, küresel ekonominin son üç yıldır süren durgunluk sürecinden çıkarak, ılımlı bir büyüme ve iyileşme sürecine gireceğine dikkat çekildi. Citibank Başekonomisti Williem Buiter’in yazdığı raporda, iyimser bekletileri yer aldı.

Buiter, “2014’te bizi şaşırtacak şeylerin başında, geçen yıllarda küresel ekonomide durgunluk yaratan faktörlerin sona ermesi geliyor. Tam olarak yok olmasalar da, önemli ölçüde bu faktörlerin olumsuz etkileri azalacak.  Bu faktörlere gelirsek,  Euro Bölgesi hala sıkıntıyı aşmaya çalışıyor. Çin yatırımcıların kafasında soru işaretleri yaratmayı sürdürüyor. ABD Kongresi hala mali konularda tam olarak uzlaşamadı ve jeopolitik anlamda sürpriz riskler çıkmaya devam ediyor. Ancak, bütün bu konularda yine de önemli ölçüde ilerleme kaydedildi. Artık bu faktörler bir yıl önceki kadar büyük bir tehlike değil” dedi.

Buiter daha önceki yıl, yeni yıl raporlarında Euro Bölgesi’ndeki krizin derinleşeceği ve Yunanistan’ın Euro’dan çıkmak durumunda kalacağı şeklindeki yorumlarıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

Küresel Ekonomi 2014’te 3.1 Büyüyecek

Rapora göre, küresel ekonominin 2013’te yüzde 2,4, 2014’te yüzde 3,1 büyümesi öngörüldü. 2013’te yüzde 1,1 olarak tahmin edilen gelişmiş ekonomilerdeki ortalama büyüme hızı, 2014’te ise bu oranın yüzde 2’ye çıkacağı düşünülüyor. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de büyümenin 2014-2015 yıllarında yüzde 3 olacağı tahmin edilen raporda, İngiltere için de benzer tahminde bulunuldu. Citibank, buna karşılık, Japonya’da büyümenin 2014’te yavaşlayacağı uyarısı yaptı.