İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Alanya Gazipaşa havalimanlarını işleten TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı ve Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI World) Yönetim Kurulu Üyesi Sani Şener, Kanada’nın Montreal kentinde ACI World’e üye 160 ülkeden 2 bin 397 havaalanı Ceo’suna Türkiye’nin yaşadığı terör saldırıları ve darbe girişiminden sonra yaşanan hızlı toparlanmayı anlattı.

Toplamda 7.1 milyar yolcuya ve 86 milyon uçuşa hizmet veren havalimanı işletmecilerinin küresel ölçekteki çatı örgütü olan ACI World’e üye Ceo’lara  Atatürk Havalimanı’nda 28 Haziran’da terör saldırısı meydana geldiğini anlatan Şener, krizi başarıyla yöneterek havalimanını 8 saat sonra hizmete tekrar açtıklarını söyledi.

HALKIN DURUŞU ÖVÜLDÜ

Fethullahçı Terer Örgütü’nün 15 Temmuz Darbe girişimini de anlatan Şener, darbe girişimi sırasında Türk insanının havalimanına gelerek demokrasiyi savunduğunu aktardı. 2 bin 397 Ceo’ya Türkiye’nin tecrübelerini anlatmanın çok iyi bir fırsat olduğunu söyleyen  Şener, şöyle konuştu: “Burada ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyorum. Hem terör saldırıları hem de darbe girişimi ile ilgili gösterdiğimiz sunum bu işin gerçek yüzünü çok iyi anlattı. Sekiz saat gibi kısa bir sürede havalimanını tekrar faaliyete geçirmemizin terörizme karşı verilen önemli bir yanıt olduğunu herkes söyledi. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda darbe girişimi gecesi yaşananları, tankların havalimanı kapısında yer aldığı fotoğrafları ve Türk insanının darbe girişimine duruşunu gören tüm katılımcılar etkilendi ve Türk halkının demokrasiye sahip çıkışını övgüyle karşıladı.”