Bugün 10 Kasım. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 78. Yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.

Dün ABD yeni başkanını seçerken, sonuç sürpriz oldu. Ancak piyasalardaki tepki de sürpriz oldu denilebilir. Trump seçeneği önceden piyasalarda belirsizlik ve buna bağlı olarak dolarda güç kaybı, Fed’in faiz ötelemesi gibi nedenlere yol açacağı şeklinde yorumlanırken, dün şok açılışların ardından böyle bir tablo görülmedi. Aksine bir süre sonra ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükselişler, ABD dolar endeksinde sert yükseliş görüldü. Adeta piyasalarda Fed’in Aralık ayında faiz artıracağı fiyatlanmaya başladı ve borsalar hızlı ralliler gerçekleştirdi. Bugün endeksin pozitif seyrini dünkü şiddette olmasa bile sürdürmesi beklenebilir. 77000 seviyeleri güçlü direnç olabilir. USDTRY kurunda ise yukarı trend halen devam ediyor.

BIST 100 Endeksi

Endekste 74500 seviyelerinden gelen tepki devam ediyor. Teknik olarak düşüşün ardından bir denge arayışının olduğunu söylemek mümkün.  Endekste ilk etapta 76100 seviyesini geçmesi yükselişin devamı için gerekli. Bunu yapamıyorsa en azından 75000 seviyesi üzerinde tutunması önemli olacak.

Dirençler: 76100-77200-78300

Destekler: 75000-74000-72900

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksinde 91000 sınırından başlayan tepki sürüyor. Endeksteki tepkinin güçlenmesi için 93200 seviyesinin geçilmesi gerekli. Bu olmuyorsa en azından 91800 seviyesi üzerinde tutunduğunu görmekte fayda var. Genel olarak sert hareketlerin ardından denge arayışı sürdüğü için VIOP endeks kontratında pozisyonsuz beklemekte fayda var.

Dirençler Bist-30: 93200-94200-94800

Destekler Bist-30: 91800-90800-89300

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Bugün 10 Kasım. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 78. Yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem açıklamalarında, küresel piyasaların Trump’ın seçilmesinin şaşkınlığını yaşadığını ve Türkiye’ye karşı yanlış algı ve yanlış okumadan geri dönüleceğini belirtti. Çok geçmeden TL üzerindeki olumsuz baskının kalkacağını ifade ederken, Fed’in Trump’ın yeni ekonomi yönetimini bekleyeceğini düşündüğünü ve bu nedenle Fed’in bu şartlar altında faiz artırabileceğini düşünmediğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli yapmış olduğu açıklamasında, ABD ekonomisinin resesyona gireceğini belirtirken, Fed’in aralık ayında faiz artırmasının kolay olmayacağını vurguladı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi açıklamalarında, ABD seçimleri ve Brexit referandumunun sonuçlarının köklü değişikliklere işaret ettiğini ve bu gelişmelerin Türkiye’nin yararına olacağının altını çizdi.

Avrupa Komisyonu 2016 yılı Türkiye raporunda, Türkiye için 2016 yılı büyüme beklentisini %2.7, işsizlik oranını %10.7, enflasyonu %7.8 ve cari açık/GSYH beklentisini de -%4.9 olarak açıkladı.

ABD

ABD’de mortgage başvuruları 4 Kasım ile biten haftada -%1.2 olarak açıklandı.

ABD’de toptan satış stokları Eylül ayında aylık bazda beklentilerin altında %0.1 olarak gerçekleşti.

San Francisco Fed Başkanı J.Williams, Fed'in faiz oranını, verilerin nasıl geldiğine bağlı olarak gelecek 1-2 yıl içerisinde kademeli bir şekilde artıracağını belirtti.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, ABD'nin kredi notunu AA+/A-1+ olarak teiy etti ve kredi notu görünümünü ise 'durağan' olarak sürdürdü.

Avrupa

Avrupa Komisyonu yayınladığı raporda, Euro Bölgesi için 2016 yılı enflasyon beklentisini %0.3 ve aynı dönem büyüme beklentisini %1.7 olarak açıkladı.

Japonya

Japonya maliye bakanı açıklamalarında, döviz piyasasını büyük bir ilgiyle izlediklerini, kur hareketlerinin de oldukça sert olduğunun altını çizdi. FX hareketlerinin arkasında spekülatif hareketlerin var olduğunu da belirtti.

Petrol

4 Kasım ile biten haftada DOE tarafından açıklanan ulusal stoklarda 2.43 milyon varil, Cushing/Oklahoma stoklarında da 28 bin varil artış görüldü. Verinin üretim kanadında 170 bin varil artış kaydedildi. 

Şirket Haberleri

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. / ISCTR - Banka, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin, Uzun Vadeli Kredi Notunun görünümünü "Negatif"ten "Durağan"a çevirdiğini, uzun Vadeli Ulusal Notunu ise trAA-‘den trAA'ya yükseltiğini bildirdi. Ayrıca bankanın BB olan Uzun Vadeli Kredi Notunu, B olan Kısa Vadeli Kredi Notunu ve trA-1 olan Kısa Vadeli Ulusal Notunu kuruluşun teyit ettiğini duyurdu.

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. / YKBNK - Banka, Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un , 4 Kasım 2016 tarihinde Türkiye'nin borçlanma notu görünümünü "Negatif"ten "Durağan"a yükselttiğini duyurmuş, 8 Kasım 2016 tarihinde ise Bankanın görünümünü "Negatif"ten "Durağan"a yükselttiğini bildirdi. Ayrıca banka, Derecelendirme kuruluşunun bununla birlikte Bankanın uzun vadeli ulusal notunu trAA-'den trAA'ya yükselttiğini duyurdu.

ANSA YATIRIM HOLDİNG A.Ş. / ANSA - PARATİ BASIM VE İLETİŞİM SANAYİ TİCARET A.Ş.' nin paylarının %51'inin 510.000,-TL bedelle Emre Şen'den satın alınmasına yönelik ön görüşmelerin, sonlandırılmasına karar verildiğini duyurdu.

KOÇ HOLDİNG / KCHOL - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Türkiye'nin en büyük askeri kara araçları şirketi Otokar ile milli projelerde her zaman görev almaya hazır olduklarını ve Altay tankının seri üretimine başlayabileceklerini belirtti.

TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş. / TSKB - Bankanın temyizde olan vergi davalarından bazıları lehine bazılarının ise aleyhine sonuçlandığı bildirildi.

GSD DENİZCİLİK GAYRİMENKUL İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / GSDDE - Şirket tarafından kendi borcunu ve grup şirketlerinin borcunu temin amacıyla verilen teminatların toplamı kamuya açıklanan 30.09.2016 tarihli son bilançodaki aktif toplamına oranı %46,14 olduğunu bildirdi.

ICBC TURKEY BANK A.Ş. / ICBCT - Banka ödenmiş sermayenin 420.000.000.-TL'den 860.000.000.-TL'ye yükseltilmesiyle ilgili ermaye Piyasası Kurulu tarafından gerekli izni aldığını duyurdu.

ANEL TELEKOMÜNİKASYON ELEKTRONİK SİSTEMLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / ANELT - Verusa Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından Şirkete açılan dava 13.04.2017 tarihine ertelendiğini bildirdi.

MAKİNA TAKIM ENDÜSTRİSİ A.Ş. / MAKTK - Bedelli sermaye artırımı sebebiyle ortaya çıkacak nakit sermaye koyma borcununun 68.000.000 TL'lik tutarı, kamu ve finansal borçların ödenmesi, yatırım ve işletme sermayesi ihtiyacı için kullanıldığını duyurdu.

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. / SAHOL - AKSİGORTA A.Ş. hisse senetlerinin Borsa İstanbul A.Ş.'den 1 (bir) yıl içerisinde Aksigorta A.Ş.'nin sermayesinin %2'sine kadar satın alınması için karar verdiğini duyurdu.