loading... loading...
loading...
Yükleniyor...
kapat
Yazdır
Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş E-Mail Gönder Daha Fazla
   
Yazıyı Küçült
Yazıyı Büyüt
Fontu Değiştir : 
Okunma Sayısı : 3383   
Yeni SPK Tebliğleri Neleri Getiriyor?
Yatırım Yeri

Yeni SPK Tebliğleri Neleri Getiriyor? (12.01.2014 - 12:59)

2013 yılında 42 adet tebliğ taslağı yayınlandı. 31 adet tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak kesinlik kazandı. Peki yeni tebliğler ne getiriyor?

INFORCE GFG Finansal Çözümler, Eğitim ve Danışmanlık, Genel Müdür ve Kurucu Ortağı ve eski Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, Gözetim Müdürü Gökhan Ugan ile yeni SPK tebliğlerini ve neler getirdiğini değerlendirdik.

Ugan, “SPK tarafından hazırlanan tebliğlerden belki de en çok ses getirenleri yatırım kuruluşları ile portföy yönetim şirketlerinin faaliyet esaslarını düzenleyen tebliğler ile sermaye piyasası suçlarına ilişkin düzenlemeleri içeren tebliğler oldu” diyor ve ekliyor: “Sermaye piyasasında konsolidasyon süreci hızlanacak.”

Portföy yönetim şirketleri ile yatırım kuruluşlarının kuruluş ve faaliyet esaslarını düzenleyen tebliğler ile asgari özsermaye tutarları yükseltildi. Bu kurumlar tarafından sunulabilecek hizmetler özsermaye tutarlarına bağlı olarak farklılaştırıldı.

Suç tanımları genişledi

Ugan, “Söz konusu düzenlemeler sermaye piyasasında faaliyet gösteren kuruluşların yeniden yapılandırılması amacını gütmektedir” diyor. Ugan, “Bu uygulama ile bir çok kurum rekabet edebilmek için güçlerini başka kurumlarla birleştirmek zorunda kalacak. Sermaye piyasasında konsolidasyon süreci hızlanacak” vurgusunda bulunuyor.

Henüz taslak halinde olan diğer önemli bir düzenleme ise sermaye piyasası suçlarına ilişkin yapıldı. Öncelikle suç tanımı ve kapsamı genişletildi. Daha önceki düzenlemelerde herhangi bir eylemin suç kapsamında sayılabilmesi için alım-satımın gerçekleşmesi şartı aranırken, yeni düzenlemelerde emir girişi, emir iptali ve emir düzeltmesi yolu ile de bu suçların işlenebileceği belirtildi. Diğer taraftan kanunda sayılan suçlar kapsamında değerlendirilemeyen, ancak piyasada bozucu bir etki yaratan işlemler “piyasa bozucu işlem” olarak tanımlanmış olup, bu eylemi gerçekleştiren kişilere SPK tarafından 500.000 TL’ye varan miktarlarda idari para cezası verilebilmesi mümkün.

Ugan, “SPK bu düzenlemeler ile makul bir gerekçeye dayanarak kişilere işlem yasağı getirmeye, menkul kıymetlere blokaj koymaya ve sermaye piyasası araçlarının sıralarını durdurmaya varan tedbirleri uygulamaya yetkili kılınmakta” diyor.

Diğer bir düzenleme ile yatırım kuruluşlarını MASAK bildirimlerine benzer bir şekilde şüpheli işlemleri borsaya bildirme yükümlülüğü getirilmekte.


 

 

Arama Anahtarları :

Üye Yorumları

Bu haber için hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için üye girişi yapın...
TOPTAN AL - SAT
Diğer Haberler
  • Yatırım fonlarında yeni dönem Devamı...
  • Arçelik, yeni kurulacak şirket için SPK'dan onay Devamı...
  • SPK Başkanı gayrimenkul sertifikaları için tarih verdi Devamı...
  • SPK'dan 11 kişiye işlem yasağı Devamı...
  • SPK, Tera Menkul'e idari para cezası verdi Devamı...
  • SPK, Yatırım Tazmin Merkezi yönetmeliğini yayınladı Devamı...
  • SPK Başkanı Ertaş'tan şirket sahiplerine tarihi çağrı Devamı...
Kullanıcı Girişi
Kullanıcı Adı (E-Mail) :
Şifre :
Beni Hatırla
blok alt