loading... loading...
loading...
Yükleniyor...
kapat

Yatırım Yeri Tüketici Haberleri

Kasko Fiyatları Artacak mı ?
Sigorta Bilgi Merkezi rakamlarına göre trafik sigortasına kasım ayından bu yana yüzde 10 zam yapıldı. Ortalama fiyatlar 597 liradan 660 liraya çıktı.

Kasko Fiyatları Artacak mı ?

Haksız Kazanca Uyarı
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin, "Zam geldiğinde, günün en çok akaryakıt satışının yapıldığı akşam saatlerinden itibaren zamlı fiyatı uygulayan istasyonlar, fırsatçılıkla haksız kazanç sağlıyor." dedi.

Haksız Kazanca Uyarı

Yürürlüğe Girdi
Doğum izninden sonra çocuk sayısına göre yarım mesai tam maaş ile çocuğun okul çağına gelene kadar yarım çalışma düzenlemesi yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe Girdi

O Verginin Ödeme Tarihleri Netleşti
Bina, arsa ve arazilerin metrekare birim değerleri yeniden belirlendi.

O Verginin Ödeme Tarihleri Netleşti

Nutella İncelemesi Başlatıldı
Nutella'nın içerdiği palmiye yağı nedeniyle kanserojen etki taşıdığı yönündeki haberlere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'ten yorum geldi.

Nutella İncelemesi Başlatıldı

MTV için çok önemli uyarı! Daha az vergi ödeyebilirsiniz
Özellikle silindir hacmi ve yaşı büyük araç sahiplerinin daha düşük vergi ödemeleri mümkün. Bunun için motorlu taşıtlar vergisini ödenmeden önce aracın tarifede yer alan vergi tutarının, kasko değeri ile kıyaslanması gerekiyor

MTV için çok önemli uyarı! Daha az vergi ödeyeb...

İstanbul’un ilk havaray ihalesi tamam!
İstanbul bir ilk olacak olan trafiğine ‘Havaray’lı çözüm için düğmeye basıldı. İstanbul trafiğini rahatlatmayı amaçlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray ihalesini yaptı

İstanbul’un ilk havaray ihalesi tamam!

PKK'ya ağır darbe!
Son bir hafta içerisinde icra edilen operasyonlarda açıklamada şu ifadeler yer aldı.

PKK'ya ağır darbe!

Gripte çifte kâbus
Grip vakalarını an be an takip eden uzmanlar, bilinenin aksine domuz gribi değil “İnfluenza A H3N2” ve “İnfluenza B” virüslerinin görüldüğünü ortaya çıkardı.

Gripte çifte kâbus

Tüketici hakları konusunda duyarlılığı artırmak

Tüketici hakları konusunda duyarlılığı artırmak, tüketici bilincini geliştirmek için yatırımyeri sitemizde özel bir kategori hazırladık. Tüketici haberleri adı altında hazırladığımız bu başlıkta, gündeme düşen ve tüketicileri yakından ilgilendiren haberler dışında tüketicilerimizi bilinçlendirmek için özel haberler de yayınlıyoruz.

Tüketici kavramı, geçtiğimiz yüzyılın sonlarından itibaren müşteri kavramından ayrışarak özel bir hukuk alanı oluşturdu. Bu hukukun adı Tüketici Hukuku'dur. Tüketiciler, günümüz şartlarında çok daha üst hukuk normlarıyla korunmaktadır. Günümüzde Tüketici Hakem Heyetleri belli tutarda tüketici şikayetlerini çözüme kavuşturmak üzere yetkilendirilmiş kurumlardır. Tüm illerimizde tüketicilerin rahatlıkla başvurabilecekleri Tüketici Hakem Heyetleri olduğu gibi belli büyüklükteki illerde Tüketici Mahkemeleri ihtisas mahkemesi olarak karar vermekte ve verdikleri bu kararlar emsal teşkil ederek tüm tüketicilerin haklarını gözeten bir hukukun oluşmasına vesile olmaktadır.

Tüketici hukukunu korumak üzere "Bağımsız Kurullar" bünyesinde Tüketici Daireleri oluşturulmaya başlanmıştır. Örneğin, Bilişim Teknolojileri Üst Kurulu bünyesinde Tüketici Daire Başkanlığı kurulmuş ve bu daire gelen şikayetleri karara bağlamak üzere oldukça önemli fonksiyon üstlenmiştir. Keza BDDK, EPDK, SPK ve diğer bağımsız kurullar da gelen tüketici şikayetlerini sektöre ileterek tüketici sorunlarının çözümünde önemli rol oynamaktadır.

Tüketici örgütleri, hemen her tüketici hakları ihlalini yakından takip ederek gerektiğinde dava açabilmekte ve bu dava neticelerini basın yoluyla kamuoyu ile paylaşarak geniş kesimlerin bilinçlenmesini sağlamaktadır. Daha da önemlisi, tüketici hakkını ihlal eden kurum üzerinde sivil toplum baskısı oluşturarak, hatanın düzeltilmesini sağlamaktadır.

Tüketicilerin bir diğer başvuru yaptıkları kurum TBMM Dilekçe Komisyonu'dur. Buraya yapılan başvurularda Türkiye Büyük Millet Meclisi Dilekçe Komisyonu tarafından ilgililer nezdinde takip edilerek sonuçlanmaktadır.

Gelişmiş ekonomilerden başlayarak tüm dünyaya yayılan tüketici hakları, yeni bir tüketici profilini ortaya çıkartmıştır. İş dünyası bir mal ya da hizmeti sadece uygun fiyat ve yüksek kalite ile satışa sunmakla kalmayıp, kullanım süresince tüketiciden gelebilecek şikayetleri göze almak zorundadır. Rekabet hukuku ile tüketici hukuku arasındaki ilişkinin güçlenmesi,  bu yüzyılın tüketici hakları bakımından daha ileri hukuk normlarına kavuşacağının habercisidir.

  

 

Bu Hafta En Çok Okunanlar
Tüketici Haberleri

Gündemden Haberler

 • Günün önemli şirket haberleri Devamı...
 • Piyasalara yön veren gelişmeler Devamı...
 • Çin Merkez Bankası Aralık Ayı Net Döviz Satış Rakamlarını Açıkladı Devamı...
 • Yatırımcılara Volatilite Ve Para İle İlgili Tiyolar Devamı...
 • İngiltere Gümrük Birliğinden Çıkıyor Mu ? Devamı...
 • 2,6 Milyar Liralık Kaçakçılık Önlendi Devamı...
 • Petrol yeni haftaya alımla başladı Devamı...

Videolu Haberler

 • Havasız lastik İzle...
 • Gelisen teknoloji ve konsept tasarimlar İzle...
 • Helikopter Endüstrisi Fuarı başladı İzle...
 • İnsansız hava aracı ile pizza servisi İzle...
 • Günlük Piyasa Değerlendirmesi 16.02.2016 İzle...
 • Dünya'nın En Büyük 10 Ülkesi İzle...
 • 'Verimlilik' Tanıtım Filmi İzle...