loading... loading...
loading...
Yükleniyor...
kapat
Yazdır
Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş E-Mail Gönder Daha Fazla
   
Yazıyı Küçült
Yazıyı Büyüt
Fontu Değiştir : 
Okunma Sayısı : 3956   
SPK, Yatırım Tazmin Merkezi yönetmeliğini yayınladı
Yatırım Yeri

SPK, Yatırım Tazmin Merkezi yönetmeliğini yayınladı (07.09.2016 - 11:12)

Kaynak : BloombergHT

Sermaye piyasası araçları nedeniyle hak sahiplerine YTM tarafından yapılacak ödemelere ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik yürürlüğe girdi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Yatırım Tazmin Merkezi ile ilgili bir duyuru yayınladı.

SPK'dan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Kayden izlenmeye başlandığı tarihi izleyen yedinci yılın sonuna kadar teslim edilmediği için mülkiyeti YTM’ye intikal etmiş olan sermaye piyasası araçları nedeniyle hak sahiplerine YTM tarafından  yapılacak ödemelere ilişkin usul ve esasları düzenleyen “6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanununun 13 üncü Maddesinin Dördüncü Fıkrasının Kısmen İptali Üzerine Yatırımcı Tazmin Merkezi Tarafından Yatırımcılara Yapılacak Ödemelere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” (Yönetmelik) 07.09.2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelik uyarınca, kayden izlenmeye başlandığı tarihi izleyen yedinci yılın sonuna kadar teslim edilmediği için mülkiyeti YTM’ye intikal eden sermaye piyasası araçlarından satışı yapılmamış olanlar Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, satışı yapılmış olanlar ise 9 uncu maddedeki esaslar çerçevesinde, 10 uncu maddede belirtilen nemaları ile birlikte ödenecektir.   

Söz konusu ödemeler, YTM’ye başvuran hak sahiplerine, Yönetmelik’te Ek-1 olarak yer alan taahhütname ve ibraname alınmak suretiyle yapılacaktır.
   

HAK SAHİPLİĞİNİN TESPİTİ İÇİN ÖNCELİKLE YATIRIMCILAR SAHİP OLDUKLARI FİZİKİ HİSSE SENETLERİNİ BİR TUTANAK İLE İHRAÇCI ŞİRKETLERE TESLİM EDECEKTİR. YTM’YE HİÇBİR ŞEKİLDE FİZİKİ HİSSE SENEDİ TESLİMİ SÖZ KONUSU OLMAYACAKTIR.

Hak sahiplerince veya noter onaylı vekalet ibraz eden vekilleri tarafından, Yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren 10 yıl içinde iadeli taahhütlü posta yolu ile veya özel şirketler aracılığıyla imza karşılığı teslim suretiyle, Yönetmelik’in 5 inci maddesinde belirtilen belgelerle birlikte YTM’nin merkez adresine başvurulması gerekmektedir.

Sermaye piyasası araçlarının teslimi, imhası ve hak sahipliğinin tespitine ilişkin hususlar Yönetmeliğin 6 ve 7 nci maddelerinde, ödemelere ilişkin usul ve esaslar ise Yönetmeliğin 8, 9 ve 10 uncu maddelerinde düzenlenmiştir. "

 

Arama Anahtarları :

Üye Yorumları

Bu haber için hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için üye girişi yapın...
TOPTAN AL - SAT
Diğer Haberler
  • SPK'dan iki şirketin bedellisine onay Devamı...
  • SPK Başkanı Ertaş: Piyasalar sakin olacak Devamı...
  • SPK ilke kararlarını açıkladı Devamı...
  • SPK, İhlas şirketlerine idari para cezası verdi Devamı...
  • SPK Başkanı Ertaş'tan kör havuzu açıklaması Devamı...
  • SPK'dan halka arzlar için indirim teşviki Devamı...
  • SPK, teminatlı para piyasası ile ilgili duyuru yayınladı Devamı...
Kullanıcı Girişi
Kullanıcı Adı (E-Mail) :
Şifre :
Beni Hatırla
blok alt