loading... loading...
loading...
Yükleniyor...
kapat
Yazdır
Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş E-Mail Gönder Daha Fazla
   
Yazıyı Küçült
Yazıyı Büyüt
Fontu Değiştir : 
Okunma Sayısı : 2640   
SPK BES fonlarına özel TEFAS kuruyor
Yatırım Yeri

SPK BES fonlarına özel TEFAS kuruyor (30.05.2016 - 17:05)

Kaynak : BloombergHT

Türkiye'deki tüm yatırım fonlarını tek bir elektronik platforma toplayan Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu'nun (TEFAS) bir benzerinin BES fonları için de kurulması planlanıyor.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, hem şeffaflığı ve rekabeti artırmak hem de erişimi kolaylaştırmak için Türkiye'deki tüm yatırım fonlarını tek bir elektronik platforma toplayan Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu'nun (TEFAS) bir benzerinin BES fonları için de kurulması planlanıyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, BES fonlarının, yatırım fonlarında olduğu gibi merkezi bir fon dağıtım platformunda işlem görmesini ve böylece katılımcıların talep ettiği tüm fonlara ulaşabilmesini sağlayacak bir projeleri olduğunu söyledi.

Ertaş, ancak zaman zaman fonlarla ilgili şikâyetlerin de olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Şikâyetler, fon getirilerinin beklentilerin altında, maliyetlerin ise yüksek olması üzerine yoğunlaşmakta. Bu yılbaşından itibaren ilk beş aylık verilere baktığımızda hisse ve tahvil bono getirileri piyasa getirilerinin üzerinde seyretti.

Emeklilik fonları uzun vadeli fonlar olduğu için getirileri kısa dönemli kıyaslamak doğru olmamakta. En az üç yıl hatta beş yıllık periyotlarla getirileri değerlendirmek daha sağlıklı karar alınmasına yardımcı olacaktır. Ortalama getirinin altında kalan BES fonlarının yönetiminin, başka bir şirkete devredilmesini talep etme yetkisi de Kurulumuza tanınmış durumda, ancak piyasa aktörlerinin kendi dinamikleri içinde bu aşamaya gelmeden getirilerini arttırmasını hedefliyoruz. Gerekirse yetkimizi de kullanırız."

Ertaş, fonlarda toplam giderlerin azaltılmasına yönelik çalışmaların yanı sıra performansa dayalı ücret uygulamasına geçilmesinin de planlandığı belirterek, "Borsa ve TSPB 'kör havuz' ile ilgili çalışmalara da devam ediyor." bilgisini verdi.

Arama Anahtarları :

Üye Yorumları

Bu haber için hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için üye girişi yapın...
TOPTAN AL - SAT
Diğer Haberler
  • SPK Başkanı Ertaş'tan kör havuzu açıklaması Devamı...
  • SPK 3 şirkete idari para cezası verdi Devamı...
  • SPK'da iki kurul üyesi görevden alındı Devamı...
  • SPK, Yatırım Tazmin Merkezi yönetmeliğini yayınladı Devamı...
  • SPK, Tera Menkul'e idari para cezası verdi Devamı...
  • SPK'dan 7 şirketin bedelsizine onay Devamı...
  • Yatırım fonlarında yeni dönem Devamı...
Kullanıcı Girişi
Kullanıcı Adı (E-Mail) :
Şifre :
Beni Hatırla
blok alt