loading... loading...
loading...
Yükleniyor...
kapat
Yazdır
Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş E-Mail Gönder Daha Fazla
   
Yazıyı Küçült
Yazıyı Büyüt
Fontu Değiştir : 
Okunma Sayısı : 2289   
OSB’lerde 600 bin yeni istihdam
Yatırım Yeri

OSB’lerde 600 bin yeni istihdam (15.05.2016 - 10:30)

Kaynak : Star

OSB’lerin daha etkin çalışmasına yönelik düzenlemeler yapılıyor. Geçen yıl 9 OSB’nin altyapısı biterek hizmete girdi. Bu yıl OSB yatırımlarının bitmesiyle 600 binin üzerinde yeni istihdam oluşacak.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) finansmana erişimini rahatlatacak çalışmalar yapılırken, Organize Sanayi Bölgeleri’ne (OSB) yönelik yatırımlar artıyor. OSB’lerin daha etkin çalışmasına yönelik düzenleme yapılacak. OSB yatırımlarının bitmesiyle birlikte 600 binin üzerinde yeni istihdam oluşacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre 2015 sonu itibariyle Türkiye’de tüzel kişilik kazanan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) sayısı 284. 2015’te 5’i ıslah OSB, 3’ü ihtisas olmak üzere, toplam 10 OSB’nin kuruluşu tamamlanarak tüzel kişilik kazandırıldı. OSB’lerde üretime geçen 48 bin 503 parselde yaklaşık 1 milyon 576 bin kişi istihdam ediliyor. Tüm parsellerin üretime geçmesiyle birlikte istihdamın 2 milyon 178 bin kişiye ulaşacağı öngörülüyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kredi desteği ile 1962’den 2015 sonuna kadar 166 adet Organize Sanayi Bölgesi Projesi yol, içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu, elektrik işleri tamamlanarak hizmete sunuldu.

3.5 MİLYAR TL KREDİ

Yatırım programına eksik işlerinin/arıtma tesislerinin tamamlanması amacıyla dahil edilen 30 adet proje ile toplam 196 adet Organize Sanayi Bölgesi projesine kredi desteği verildi. Tamamlanan bu projeler için Bakanlık tarafından 2016 fiyatlarıyla toplam 3 milyar 540 milyon TL tutarında kredi kullandırıldı. 2015 yılında 9 OSB altyapı projesi tamamlan hizmete sunuldu. Tamamlanan bu OSB projesi ile 31 bin kişiye daha istihdam imkanı sağlanacak.

ÇİVİ ÇAKMAYANIN CANI YANACAK

OSB’lerde yatırım yapılmayan arazilerin üretime kazandırılması için radikal düzenlemeler yapılacağını açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bazılarının canının yanacağını söylemişti. Bakan Işık, STAR’a yaptığı açıklamada “OSB’de arsası olup da yatırım yapmayanın canı yanacak. Çivi çakmayanın canı yanacak” demişti.

 

Arama Anahtarları :

Üye Yorumları

Bu haber için hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için üye girişi yapın...
TOPTAN AL - SAT
Diğer Haberler
  • Giresun 2.OSB'de üretim heyecanı Devamı...
  • Bursa'ya dev teknolojik yatırım Devamı...
  • Teknolojik organize sanayi bölgeleri yolda Devamı...
  • Antalya OSB'de, Firmalar Atıklarını Paylaşacak Devamı...
  • OSB’lerde 600 bin yeni istihdam Devamı...
  • Antalya OSB firmaları geceye damgasını vurdu Devamı...
  • Taşköprü OSB yüzde 99 tamamlandı Devamı...
Kullanıcı Girişi
Kullanıcı Adı (E-Mail) :
Şifre :
Beni Hatırla
blok alt