loading... loading...
loading...
Yükleniyor...
kapat

Yatırım Yeri Kredi Finans Haberleri

Dolar/TL'de kazançlar yüzde 1 seviyesinde
Dolar/TL ve Euro/TL haftaya yükselişle başladı

Dolar/TL'de kazançlar yüzde 1 seviyesinde

Altın güvenli liman özelliği ile yükselişte
Altın, exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarının artışına bağlı olarak yükselişini sürdürdü.

Altın güvenli liman özelliği ile yükselişte

Döviz kurunun baskısı azalacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, döviz kurlarındaki hareketlilikle ilgili olarak ürkecek herhangi bir şey olmadığını belirterek, "Kimse yastığının altında şu dövizi biriktirmesin, bunları TL'ye dönüştürsün" diyorum. Eğer bunlar TL'ye dönüşürse inanıyorum ki piyasalar çok daha rahatlayacaktır" dedi.

Döviz kurunun baskısı azalacak

Dolar/TL 3.77 seviyesinde
Dolar/TL dünkü sert düşüşün ardından pozitif seyrediyor.

Dolar/TL 3.77 seviyesinde

Altın fiyatları ne kadar oldu?
Dünkü hızlı yükselişin ardından altın fiyatları bir miktar geriledi

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Dolara rekor dayanmıyor
TCMB'nin kararına rağmen Türk Lirasında değer kaybı durmadı.

Dolara rekor dayanmıyor

Altın 1.5 ayın en yüksek seviyesinde
Altın, Trump'ın basın toplantısı öncesi altı haftanın en yüksek seviyesi yakınında seyretti

Altın 1.5 ayın en yüksek seviyesinde

Dolar/TL'de kazançlar korunuyor
Dolar/TL dünkü 3.7440 seviyesindeki zirvenin ardından 3.70 üzerinde kazancını koruyor

Dolar/TL'de kazançlar korunuyor

Altın güvenli liman olmaya devam ediyor
Altın fiyatları son altı seansta beşinci kez yukarı yönde hareket etti

Altın güvenli liman olmaya devam ediyor

Kredi – Finans Kavramlarına Nasıl Bakmalıyız?

Yatırım yeri, ulusal ve uluslararası piyasalardaki finansal gelişmeleri değişik kaynaklardan izleyip, uzman görüşleriyle birleştirerek takipçilerine anlık olarak sunmaktadır.

Kredi kuruluşlarının hangi krediyi daha uygun koşullarda verdiği kredi müşterileri için büyük önem taşımaktadır. Örneğin tüketici kredisi en çok kullanılan ve koşulları çok sık değişen bir kredi türüdür. Tüketici kredilerinin bir çoğu için geçerli olan bu durum, kredi almak isteyen bireyleri araştırmaya yöneltmektedir. Ev almak isteyen konut kredisi müşterileri hangi bankanın en uygun faiz ve sigorta koşullarında ev kredisi verdiğini öğrenmek istemektedir. Bireysel kredi koşulları teminata bağlı olarak değişkenlik gösterir. Risk primi faiz maliyetinin en önemli unsurudur. Bu yüzden konut kredileri ipotekli kredi türlerinden biri olduğu için her zaman faiz koşulları daha elverişlidir. Zira yüksek teminat ve düşük riske sahiptir. Gayrimenkul kredilerine sadece konut kredisi olarak bakmak eksiklik olur, zira günümüzde arsa kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Arsa kredisi de konut kredisi benzeridir ve teminat gücü yüksek olduğu için risk primi ve dolayısıyla faiz oranı düşük bir kredi türüdür.

En Düşük Faizli Kredi En Uygun Kredi midir?

Kredi veren bankalar sürekli rakiplerini izlemek durumundadır zira kendi müşterilerine her zaman en cazip krediyi sunmak istemektedir. Kredi müşterileri ucuz kredi maliyetinin yanı sıra kolay kredi ve anında kredi almak istemektedir. Araba kredisi almak isteyen bir tüketici eğer zor ve zaman alıcı bir muamele ile karşılaşırsa bir diğer bankanın yolunu tutmaktadır. O halde en iyi kredi sadece en ucuz kredi değil, acil kredi ihtiyacına cevap veren kolay ve anında kredidir.

Faizsiz Kredi ve Faiz Desteği

Bankaların tüketicilere cazip olanaklarla sunduğu kredi çeşitlerinden biri de faizsiz kredidir. Bazı bankalar faiz yerine komisyon ve dosya masrafı adı altında para tahsil ederek 0 faizli kredi vermektedir. Özellikle kısa vadeli ihtiyaç kredisi için sağlanan faizsiz krediler aslında farklı bir sonuç doğurmamaktadır. Zira bankalar hayır kurumu değildir. Maliyetlerini her ne ad altında olursa olsun verdikleri kredilere yansıtmak zorundadır. Bununla birlikte devletin bazı kredilere faiz desteği bulunmaktadır. Örneğin kentsel dönüşüm için kullandırılan ev kredilerinde ve tarımsal kredilerde faiz desteği verilmektedir. Ayrıca, esnaf kredisinde de faiz desteği sağlanmaktadır.

Kobiler sağladıkları istihdam ve yatırım karşılığında bazı kurumlar tarafında hibe kredilerle desteklenmektedir. Bu kredilerin bazıları geri ödemesiz yüzde yüz hibe, bazıları da faizsiz kredi şeklinde uzun vadede ödenmek üzere sağlanmaktadır. Kobi kredileri tutar olarak en çok verilen kredi türlerindendir.

Mikro Kredi Uygulaması

Mikro kredi olarak anılan bir başka kredi türü de tamamıyla yoksul çevrelere bir iş yapmaları karşılığında verilmektedir. Türkiye’de yerel yönetim, bazı banka ve büyük kuruluşların sponsorluğunda ve İsrafı Önleme Vakfı öncülüğünde gelişen Mikro Kredi uygulaması, binlerce yoksul insanın çok küçük ölçekte de olsa iş kurmasına ve bu yolla geçimini temin etmesine imkan sağlamıştır.

Günümüzde kredi kuruluşları hemen her gün yeni bir kredi türüyle tüketicinin karşısına çıkmaktadır. Emekliye kredi, evlilik kredisi, seyahat kredisi, öğrenim kredisi gibi isimlere her gün yeni bir kredi türüyle tanışmaktayız. Aynı çeşitlilik bu kredilerin kullandırma koşullarında da yaşanmaktadır. Kefilsiz, teminatsız, sıfır faizli ya da dosya masrafsız bir çok şekil ve şartta ortaya konan kredi imkanları tüketicilerin kafasını karıştırdığı için, kredi müşterileri yatırımyeri.com adresinden sürekli bilgilendirilmekte ve bu sayede takipçilerimiz daha bilinçli tercih yapma imkanına kavuşmaktadır.

En Uygun Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılmalı?

Kredi faizinin düşük olması tek başına uygunluk ölçüsü olamaz. Burada faiz kadar önemli olan, kredinin vadesi, ödeme şekli ve istenen diğer koşullardır. Örneğin kredi hesaplaması yapılırken kredinin vadesi önemli bir parametre olarak denklemin içinde yer alır.  Örn. Basit faiz hesaplaması Dönem faizi = Anapara * [ basit faiz oranı * (günsayısı / 365) ]

Yine kredi koşullarını etkileyen bir diğer önemli faktör kullanılacak kredi tutarıdır. Bu tutar düşük olduğunda faiz oranı yüksek, yüksek olduğunda faiz oranı düşük olabilir. Bunun nedeni, bankaların katlanmakta olduğu operasyonel giderlerdir. Yüksek tutarda kullandırılan bir kredi için tahsil ve takip masrafları daha düşüktür. Bazen kredide kampanya yapan bankalar, küçük tutarlı kredilerde en uygun faizi almaktadır.

Kredi faizlerini belirleyen maliyetlerden bir diğeri, bankaların ayırmak zorunda oldukları zorunlu karşılıklardır. Bankalar kabul ettikleri mevduatın tamamını kredi olarak veremezler. Bunlar için zorunlu karşılık ayırmak mecburiyetindedirler. Bu da bankaların kredi faizlerini etkilemektedir.

Kredi koşullarını etkileyen bir başka unsur ödenen vergi ve benzeri maliyetlerdir. Örneğin Mortgage kredilerinde faiz oranlarının düşük olmasının sebebi, ipotekli konut finansmanına sağlanan teşvik ve desteklerdir. Mortgage sözleşmeleri BSMV ‘den muaftır.

Yatırım Kredisi ve İşletme Kredisi

Krediler temel düzeyde ikiye ayrılır. Bunlar, işletme ve yatırım kredileridir. Ülkemizde yatırım kredileri daha çok yatırım bankalarından, işletme kredileri de ticari bankalardan kullandırılmaktadır. Yatırım kredileri daha uzun vadeli ve düşük faizli olmak zorundadır. Bu tür kredilerin yatırım bankaları tarafından kullandırılması uzmanlık gerektirdiği içindir. Zira her bir yatırımın sektörel ve bölgesel riskleri bulunmakta ve bunların büyük bir uzmanlıkla hesaplanması gerekmektedir. Bir ev kredisi ya da bireysel kredi riskiyle, bir beyaz eşya fabrikasının riski aynı kriterlerle hesaplanamaz.
 
Leasing ve Faktöring

En uygun finansman türü sadece nakdi kredi şeklinde olmayabilir. Örneğin leasing ( finansal kiralama ) yöntemiyle araç, makine ekipman kredisi nakdi krediden daha cazip olabilir. Zira KDV oranları düşüktür ve yapılan ödemeler doğrudan kira gideri olarak vergiden düşülmektedir. Keza, faktöring uygulamasıyla, bir alacağın temlik edilerek kısa vadeli düşük maliyetli finansman olanağı sağlanabilir. Faktöring finansman modeliyle şirketler, kestikleri fatura karşılığında doğan alacaklarını faktöring kuruluşuna devrederek aradan çekilmekte, böylece vadesini beklemeden nakit imkanına kavuşmakta ayrıca kredi limitlerini saklı tutmaktadır.

Yatırım teşvik mevzuatımız belli koşullara bağlı olarak faiz desteği sağlamaktadır. Bölgesel düzeyde ve TL/ Döviz olarak farklılaşmakla birlikte 3 puandan 5 puana kadar faiz desteği uygulaması yapılmaktadır.

Yatirimyeri.com adresimizde bankaların faiz oranları ve faiz hesaplama yöntemleri hakkında çok geniş ve güncel bilgiler verilmektedir. Finans haberlerini takip edebileceğiniz en iyi adres yatirimyeri.com internet haber sitesidir.


Bu Hafta En Çok Okunanlar
Kredi Finans Haberleri

Gündemden Haberler

Videolu Haberler

  • İnsansız hava aracı ile pizza servisi İzle...
  • IHA Bayraktar 24 Saat Havada Kaldı İzle...
  • Atak helikopteri teslim Töreni İzle...
  • Günlük Piyasa Değerlendirmesi 16.02.2016 İzle...
  • Son teknoloji uzay gözlükleri SpaceGlasses İzle...
  • Gelisen teknoloji ve konsept tasarimlar İzle...
  • Dünya'nın En Büyük 10 Ülkesi İzle...