loading... loading...
loading...
Yükleniyor...
kapat
Yazdır
Facebook'ta Paylaş Twitter'ta Paylaş E-Mail Gönder Daha Fazla
   
Yazıyı Küçült
Yazıyı Büyüt
Fontu Değiştir : 
Okunma Sayısı : 1841   
Bank Asya'ya izin çıktı ama...
Yatırım Yeri

Bank Asya'ya izin çıktı ama... (15.10.2014 - 10:59)

Sermaye Piyasası Kurulu, Bank Asya'nın sözleşme tadili başvurusunun onaylandığını bunun sermaye artırımına izin anlamına gelmediğini açıkladı.

Bank Asya, bankanın ödenmiş sermayesinin 900 milyon liradan 1 milyar 125 milyon liraya artırılmasıyla ilgili sözleşme tadili başvurusunun Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından uygun görüldüğünü bildirdi. 

Asya Katılım Bankası'nın Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yaptığı açıklamada, "Bankamız Esas Sözleşmesi'nin 'Sermaye' başlıklı 8. maddesinin tadili için yaptığımız başvuru, Kurulca 2 Ekim'de uygun görülmüştür" ifadelerine yer verildi. 

Bankanın esas sözleşmenin 8. maddesi tadil başvurusu şu şekilde: 

"Şirketin sermayesi, beheri 1 lira nominal değerde 1 milyar 125 milyon liradır. Sermayenin tamamı muvazaadan ari şekilde ödenmiştir. Şirket sermayesinin 450 milyon liralık kısmı (A) grubu paylardan 675 milyon liralık kısmı ise (B) grubu paylardan oluşmaktadır. Şirket sermayesinin 900 milyon liralık kısmı önceki sermayeyi temsil etmekte olup bunun 360 milyon adedi (A) grubu, 540 milyon adedi (B) grubu paydan oluşmuş ve tamamen ödenmiştir. Bu defa artırılan 225 milyon lira tutarındaki sermayenin tamamı nakit olarak karşılanmıştır. Bu defa artırılan 225 milyon lira tutarındaki sermaye, 90 milyon adet (A) grubu ve 135 milyon adet (B) grubu nama yazılı pay olarak ihraç edilmiştir" 

SPK'dan açıklama: Bu sermaye artırımı anlamına gelmez

SPK tarafından yapılan açıklamada ise uygun görüşünün sözleşme tadili için verildiği, bunun sermaye artırımının onaylandığı anlamına gelmediği belirtildi. Açıklamada esas sermayeli şirketlerde, şirketlerin önce madde tadili için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Kurula başvurduğu, başvuruyu yapan kurumun Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) tabi bir kurum ise SPK'nın ayrıca BDDK'dan görüş aldığı ifade edildi.. 

Açıklamada ayrıca BDDK, Kurul ve en son olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın madde tadiline uygun görüş vermesi ile birlikte şirketlerin genel kurulda madde tadilini ve sermaye artırım kararını onaylaması ve genel kurul kararı, izahname ve mevzuatta yer alan diğer belgelerle birlikte tekrar Kurula izahname onayı için başvurmaları gerektiği kaydedildi. 

Bu süreci takiben başvurunun Kurulca olumlu karşılanması halinde izahnamenin Kurulca onaylanacağı ve aynı gün ilan edilen Haftalık Bültende kamuya duyurulacağı belirtilen açıklamada, "Anılan Bankanın bu aşamada sermaye artırımı için genel kurul kararı alması ve izahname onayı için Kurula başvurması gerekmektedir" denildi.

Arama Anahtarları :

Üye Yorumları

Bu haber için hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için üye girişi yapın...
TOPTAN AL - SAT
Diğer Haberler
  • Ar Tarım, SPK'dan toplantı talep edecek Devamı...
  • Sermaye piyasalarının önemi artıyor Devamı...
  • Gayrimenkul sertifikaları gün sayıyor Devamı...
  • Arçelik, yeni kurulacak şirket için SPK'dan onay Devamı...
  • SPK'dan iki şirketin bedellisine onay Devamı...
  • SPK'dan 5 kişiye idari para cezası Devamı...
  • SPK Başkanı Ertaş'tan şirket sahiplerine tarihi çağrı Devamı...
Kullanıcı Girişi
Kullanıcı Adı (E-Mail) :
Şifre :
Beni Hatırla
blok alt