loading... loading...
loading...
Yükleniyor...
kapat
Anasayfa > Yatırım Yeri

3.8 Trilyon Dolarlık Kayıp

Okunma Sayısı : 216   
Kaynak : MİLLİYET
Tarih: 10.01.2016 - 10:59
3.8 Trilyon Dolarlık Kayıp
Yatırım Yeri
2015'i ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımı, küresel ekonomiye ilişkin kaygılar ve sonu gelmeyen jeopolitik risklerin gölgesinde geçiren piyasalar, 2016'ya da Çin tedirginliği ile başladı. Dünya Borsalar Endeksi, yılın ilk haftasını yüzde 6.09'luk kayıpla tamamladı. Bu kayıp, 2015'in tamamındaki yüzde 2.74'lük düşüşün üç katına ulaştı. Borsalarda işlem gören şirketlerin piyasa değeri bir haftada 3.8 trilyon dolar azalarak 58.2 trilyon dolara geriledi. 
 
TETİĞİ ÇİN ÇEKTİ 
Geçen haftanın ana gündemini Çin oluşturdu. Kasım 2014'ten bu yana 6 defa faiz indirimine giden Çin Merkez Bankası geçen hafta yuan referans kurunu düşürürken, Çin'de borsa endeksindeki düşüşün yüzde 7'yi aşmasının ardından işlemler iki kez durduruldu. Çin borsası 20 yılın en kötü yıl başlangıcını yaparken, işlemleri durdurma uygulamasına son verildi. Bu gelişmeyle soluklanmaya çalışan piyasalar, bu kez de ABD'den gelen haberle sarsıldı. Ülkede tarım dışı istihdamın beklentilerin çok üstünde artması, risk iştahını yine azalttı. 
 
TÜRKİYE TUTUNDU 
Geçen hafta, Çin Borsası yüzde 17.1 ile dünyanın en fazla değer kaybedeni oldu. Borsa İstanbul ise yüzde 1.55 ile dünyanın en az değer kaybeden beşinci borsası olmayı başardı. Tüm dünyada geçen hafta değer kazanan tek piyasa yüzde 0.15 ile Macaristan oldu. Avrupa'da en fazla düşüş yüzde 8.3 ile Almanya'da yaşanırken, Dow Jones yüzde 6.2 düştü.
PAYLAŞ
Yazdır
Yatırım Yeri / Toptan Al-Sat
Yatırım Yeri / Wholesale